Таълим / Образование
84 : 3 – 36 : 3 = 28 – 12 = 16
3-sinf matematikadan dars ishlanmalar 1-dars: 3-sinfda otilgan materiallarni takrorlash va umumlashtirish Darsning maqsadi
2-topshiriqni guruhlarda bajariladi. Guruhlarga teng miqdorda misollar tarqatiladi.
756, 980, 302, 444, 271, 900, 1000.
Bu sonlarda nechta yuzlik, nechta onlik va nechta birlik bor?
Bu sonlar ichida nechta qaysi biri katta, qaysi biri kichik?
Berilgan sonlarni dastlab osish tartibida songra kamayish tartibida joylashtiring.
Berilgan sonlardagi har bir raqam nimani anglatadi? kabi savollar beriladi. Savollarga berilgan javoblarni oqituvchi tomonidan tekshirib boriladi.
3-topshiriqni guruhlarda yuqoridagi topshiriq kabi bajariladi.
4-masala dastlab qisqa sharti yoziladi songra yechiladi.
7 ta koylak – 21 m,
- 21:7= 3 (m) bitta koylakka sarflangan mato.
- 9*3=27 (m) mato sarflandi.
Dam olish daqiqasi:
Oqituvchi harakatli topshiriqlarni bajaradi vaoquvchilar takrorlaydilar.
III. Otilgan mavzuni mustahkamlash:
Estafeta oyinidan foydalaniladi. Unda oqituvchi oldindan tayyorlab qoyilgan plakatlarga mavzuga oid misollar orqali otkaziladi.
IV.Dars jarayonida faol qatnashgan oquvchilarni ragbatlantirish va baholash.
Oquvchiularga darsda va munozaralardagi ishtirokiga kora ball qoyib boriladi. Dars yakunida ballar umumlashtiriladi va natijalar elon qilinadi
V. Uyga vazifa.
Otilgan mavzu yuzasidan suhbat otkazilib, darsga yakun yasaladi vauyga vazifani tushuntirib beriladi.
5- topshiriqdagi jadval tushuntirib beriladi.
Bosh kataklar orniga sonlarni qoyib jadvalni toldiradi.
- 124+536=660 2) 337+x=897 3) x+200=100
- 578-263=315 2) x+440=248 3) 690-x=320
3-dars: Bir xonali songa kopaytirish yoki bolishni oz ichiga olgan tarkibli masalalar. Tengsizliklarni tanlash usuli bilan yechish
Darsning maqsadi:
Talimiy: oquvchilarga tengsizliklarni tanlash usuli bilan yechishni tushuntirish, tarkibli masala yechish. TK1: soz va gaplarni boglagan holda oz fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; TK6: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuzish; FK1: organilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish.
Tarbiyaviy: oquvchilarda kelajakka ishonch hissini uygotish, kasbga yollash. TK3: masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda oz faoliyatini togrilay olish;
Rivojlantiruvchi: tasavvur konikmalarini rivojlantirish. FK2: oqituvchi bilan hamkorlikda masalaning yechimini topish rejasini tuza olish, tuzilgan reja asosida ishlay olish va oz faoliyatini togrilab olish.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism.
II.Otilgan mavzuni mustahkamlash.
Otilgan mavzuni mustahkamlashda oquvchilarga sonlar beriladi va ulardan bu sonlarni xona qoshiluvchilariga ajratish talab etiladi.
846 = 800 + 40 + 6 5423 = 5000 + 400 + 20 + 3
2211 = 2000 + 200 + 10 + 1 6002 = 6000 + 2
4020 = 4000 + 20 5409 = 5000 + 400 + 9
III.Yangi mavzuning bayoni.
Yangi mavzu masala sharti bajarish jarayonida tushuntiriladi. 13- masala bilan tanishtiriladi. Masalada uchragan sonlarni yuzlik, onlik va birliklarda ifodalanadi.
- Oyinchoqlar dokonida 849 ta archa oyinchogi sotildi. Bu necha yuzlik, onlik va birliklardan iborat? Oquvchilar 849 ni yuzlik, onlik va birliklarga ajratadilar.
- Dokonda 6 ta yuzlik va 8 ta onlik archa oyincholari sotildi. Nechta oyinchoq sotilgan?
Har bir tengsizlikda a harfining qiymatini shunday tanlash kerakki, natijada tengsizlik togri bolsin. Bunda tengsizlikni tanlash usuli bilan yechish tushuntiriladi.
200 a > 198 bunda a ning mos qiymatlarini tanlanadi. Agar ixtiyoriy 15 sonini tanlab korsak, 200 15 = 185, 185 soni 198 dan katta bola olmaydi. Demak, tanlagan sonimiz faqat 1 yoki 0 bolishi mumkin.
200 1> 198 200 0 > 198
199 > 198 200 > 198
Qolgan tengsizliklarni qanoatlantiruvchi qiymatlar ham shu tariqa topiladi.
a ∙ 9 9 a = 80, a = 88, a = 96.. . 8 ga bolinadigan 96 dan katta sonlar.
80 : 8 > 9 88 : 8 > 9 96 : 8 > 9
10 > 9 11 > 9 12 > 9
15-misol. Misol doskada tushuntirish bilan bajariladi.
15 ∙ 4 + 4 ∙ 23 = 4 ∙ (15 + 23)= 4 ∙ 38 = 152
11 ∙ 9 – 32 : 4 = 99 – 8 = 91
84 : 3 – 36 : 3 = 28 – 12 = 16
46 : 2 + 51 : 3 = 23 + 17 = 40
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
0 : 12 174 a = 0, a = 1, a = 2, a = 3, a = 4, a = 5.
Таълим / Образование
Математика фанидан кунлик дарс ишланмалари (6-синф)
Математика фани ўқитувчилари учун қулайлик туғдириш мақсадида ушбу саҳифада 6-синф Математика фани ўқитувчилари учун кунлик дарс ишланмаларини юкладик. Ушбу фан ўқитувчилари файлларни бемалол юклаб олишлари мумкин, сабаби хужжатлар TAS-IX тизимида жойлаштирилган.
Математика фанидан кунлик дарс ишланмалари
1. 5-синф курсини такрорлаш
2.Каср асосий хоссаси
3.Касрларни қисқартириш
4.Касрларни умумий махражга келтириш
5.Мисоллар ечиш
6.Хар хил махражли касрларни қўшиш ва айириш
7.Аралаш сонларни қўшиш ва айириш
8.Оддий касрларни кўпайтириш
9.Мисоллар ечиш
10. Соннинг касрини топиш
11. Ўзаро тескари сонлар
12. Оддий касрларни бўлиш
13. Сонни касрига кўра ўзини топиш
14. Каср ифодалар
15. Мисоллар ечиш
16. Берилган соннинг берилган процентини топиш
17. Берилган процентига кўра соннинг ўзини топиш
18. Икки соннинг процент нисбати
19. Диаграммалар
20. Мусбат ва манфий сонлар ҳақида тушунча
21. Мусбат ва манфий сонларни сон ўқида тасвирлаш
22. Бутун сонлар тўплами. Қарама-қарши сонлар
23. Соннинг модули
24. Бутун сонларни таққослаш
25. Бутун сонларни қўшиш
26. Бутун сонларни айириш
27. Бутун сонларни кўпайтириш
28. Кўпайтириш қонунлари
29. Бутун сонларни бўлиш
30. Қавсларни очиш ва қавсга олиш
31. Бутун сонлар устида тўрт амалга доир машқлар
32. Перпендикуляр тўғри чизиқлар
33. Параллел тўғри чизиқлар
34. Координата текислиги. Графиклар
35. Рационал сонлар. Рационал сонларни қўшиш ва айириш
36. Рационал сонларни таққослаш
37. Рационал сонларни қўшиш
38. Рационал сонларни қўшиш қонунлари
39. Рационал сонларни айириш
40. Рационал сонларни кўпайтириш
41. Рационал сонларни кўпайтириш қонунлари
42. Рационал сонларни бўлиш
43. Коэффициент. Ухшаш ҳадларни ихчамлаш
44. Тенгламаларни ечиш
45. Рационал сонлар устида тўрт амалга оид машқлар
46. Масалалар ечиш
Математика фанидан кунлик дарс ишланмалари намунаси (6-синф) Юклаб олмоқ