Математика, 3 синф, Бурҳонов С, Худоёров Ў, Норқулова Қ, 2019
3-topshiriqni guruhlarda yuqoridagi topshiriq kabi bajariladi.
3-sinf matematikadan dars ishlanmalar 1-dars: 3-sinfda otilgan materiallarni takrorlash va umumlashtirish Darsning maqsadi
2-topshiriqni guruhlarda bajariladi. Guruhlarga teng miqdorda misollar tarqatiladi.
756, 980, 302, 444, 271, 900, 1000.
Bu sonlarda nechta yuzlik, nechta onlik va nechta birlik bor?
Bu sonlar ichida nechta qaysi biri katta, qaysi biri kichik?
Berilgan sonlarni dastlab osish tartibida songra kamayish tartibida joylashtiring.
Berilgan sonlardagi har bir raqam nimani anglatadi? kabi savollar beriladi. Savollarga berilgan javoblarni oqituvchi tomonidan tekshirib boriladi.
3-topshiriqni guruhlarda yuqoridagi topshiriq kabi bajariladi.
4-masala dastlab qisqa sharti yoziladi songra yechiladi.
7 ta koylak – 21 m,
- 21:7= 3 (m) bitta koylakka sarflangan mato.
- 9*3=27 (m) mato sarflandi.
Dam olish daqiqasi:
Oqituvchi harakatli topshiriqlarni bajaradi vaoquvchilar takrorlaydilar.
III. Otilgan mavzuni mustahkamlash:
Estafeta oyinidan foydalaniladi. Unda oqituvchi oldindan tayyorlab qoyilgan plakatlarga mavzuga oid misollar orqali otkaziladi.
IV.Dars jarayonida faol qatnashgan oquvchilarni ragbatlantirish va baholash.
Oquvchiularga darsda va munozaralardagi ishtirokiga kora ball qoyib boriladi. Dars yakunida ballar umumlashtiriladi va natijalar elon qilinadi
V. Uyga vazifa.
Otilgan mavzu yuzasidan suhbat otkazilib, darsga yakun yasaladi vauyga vazifani tushuntirib beriladi.
5- topshiriqdagi jadval tushuntirib beriladi.
Bosh kataklar orniga sonlarni qoyib jadvalni toldiradi.
- 124+536=660 2) 337+x=897 3) x+200=100
- 578-263=315 2) x+440=248 3) 690-x=320
3-dars: Bir xonali songa kopaytirish yoki bolishni oz ichiga olgan tarkibli masalalar. Tengsizliklarni tanlash usuli bilan yechish
Darsning maqsadi:
Talimiy: oquvchilarga tengsizliklarni tanlash usuli bilan yechishni tushuntirish, tarkibli masala yechish. TK1: soz va gaplarni boglagan holda oz fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; TK6: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuzish; FK1: organilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish.
Tarbiyaviy: oquvchilarda kelajakka ishonch hissini uygotish, kasbga yollash. TK3: masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda oz faoliyatini togrilay olish;
Rivojlantiruvchi: tasavvur konikmalarini rivojlantirish. FK2: oqituvchi bilan hamkorlikda masalaning yechimini topish rejasini tuza olish, tuzilgan reja asosida ishlay olish va oz faoliyatini togrilab olish.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism.
II.Otilgan mavzuni mustahkamlash.
Otilgan mavzuni mustahkamlashda oquvchilarga sonlar beriladi va ulardan bu sonlarni xona qoshiluvchilariga ajratish talab etiladi.
846 = 800 + 40 + 6 5423 = 5000 + 400 + 20 + 3
2211 = 2000 + 200 + 10 + 1 6002 = 6000 + 2
4020 = 4000 + 20 5409 = 5000 + 400 + 9
III.Yangi mavzuning bayoni.
Yangi mavzu masala sharti bajarish jarayonida tushuntiriladi. 13- masala bilan tanishtiriladi. Masalada uchragan sonlarni yuzlik, onlik va birliklarda ifodalanadi.
- Oyinchoqlar dokonida 849 ta archa oyinchogi sotildi. Bu necha yuzlik, onlik va birliklardan iborat? Oquvchilar 849 ni yuzlik, onlik va birliklarga ajratadilar.
- Dokonda 6 ta yuzlik va 8 ta onlik archa oyincholari sotildi. Nechta oyinchoq sotilgan?
Har bir tengsizlikda a harfining qiymatini shunday tanlash kerakki, natijada tengsizlik togri bolsin. Bunda tengsizlikni tanlash usuli bilan yechish tushuntiriladi.
200 a > 198 bunda a ning mos qiymatlarini tanlanadi. Agar ixtiyoriy 15 sonini tanlab korsak, 200 15 = 185, 185 soni 198 dan katta bola olmaydi. Demak, tanlagan sonimiz faqat 1 yoki 0 bolishi mumkin.
200 1> 198 200 0 > 198
199 > 198 200 > 198
Qolgan tengsizliklarni qanoatlantiruvchi qiymatlar ham shu tariqa topiladi.
a ∙ 9 9 a = 80, a = 88, a = 96.. . 8 ga bolinadigan 96 dan katta sonlar.
80 : 8 > 9 88 : 8 > 9 96 : 8 > 9
10 > 9 11 > 9 12 > 9
15-misol. Misol doskada tushuntirish bilan bajariladi.
15 ∙ 4 + 4 ∙ 23 = 4 ∙ (15 + 23)= 4 ∙ 38 = 152
11 ∙ 9 – 32 : 4 = 99 – 8 = 91
84 : 3 – 36 : 3 = 28 – 12 = 16
46 : 2 + 51 : 3 = 23 + 17 = 40
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
0 : 12 174 a = 0, a = 1, a = 2, a = 3, a = 4, a = 5.
Математика, 3 синф, Бурҳонов С., Худоёров Ў., Норқулова Қ., 2019
Математика, 3 синф, Бурҳонов С., Худоёров Ў., Норқулова Қ., 2019.
Учебник по математике для 3 класса на таджикском языке.
Фрагмент из книги:
Дар таътили тобистона Рухшона ва додари вай 270-то афсона хонданд. Аз онҳо 150-тоаш афсонаҳои халқи тоҷик, боқимондааш афсонаҳои халқи ӯзбек аст. Онҳо ҳамагӣ чӣ қадар афсонаҳои халқи ӯзбекро хондаанд?
Примеры.
Поезди тезгарди «Афросиёб»-и байни самтҳои шаҳрҳои Тошканд – Самарқанд дар як вақт 215 нафар мусофиронро барои кашонидан имконият дорад. Агар ба поезд 210 нафар мусофир баромада бошад, боз чандто ҷойи холӣ боқӣ монд?
Зумрад дар ҳафтаи якум аз китоби 220 саҳифанок 120 саҳифаашро, дар рӯзи дуюм бошад, боқимондаашро хонда шуд. Вай дар ҳафтаи якум нисбат ба ҳафтаи дуюм чанд саҳифа зиёд хондааст?
Аз полиз 240-то тарбуз ҷамъ карданд. Аз он 130-тоаш аз ҷӯяки якум, боқимондааш аз ҷӯяки дуюм канда гирифта шуд. Аз ҷӯяки якум нисбат ба ҷӯяки дуюм чандто зиёд тарбуз канда гирифтаанд?
МУНДАРИҶА.
Такрори маводҳои дар синфи 2-юм омўхташуда.
Ададҳои ду ва сехонадорро аз хона гузашта ҷамъ ва тарҳ кардан.
Ифодаҳои қавснок.
Хосияти гурӯҳбандии ҷамъ.
Аз адад тарҳ кардани ҳосили ҷамъ ё ки ҳосили тарҳ.
Бо иштироки ададҳои 0 вa 1 зарб ва тақсим кардан.
Хосияти ҷойивазкунии зарбкунандаҳо.
Якчанд ҳиссаи адад ва аз рӯйи ҳисса ёфтани худи адад.
Зарб ва тақсим.
Комбинаторӣ ва масъалаҳои мантиқӣ.
ЗАРБ ВА ТАҚСИМ БЕРУН АЗ ҶАДВАЛ. ФИГУРАҲОИ ГЕОМЕТРӢ.
Ифодаҳои намуди 20 · 3, 30 · 4.
Ифодаҳои намуди 60 : 3, 100 : 2.
Ифодаҳои намуди 90 : 30.
Зарб кардани сумма ба адад ва адад ба сумма.
Ифодаҳои намуди 23 · 4, 4 · 23.
Тақсим кардани сумма ба адад.
Ифодаҳои намуди 42 : 3, 72 : 4.
Санҷидани тақсим ва зарб.
Тақсим кардани адади духонадор ба адади духонадор.
Зарб кардани зарбшавандаҳои аз се ва аз он зиёд.
Тақсими бақиядор.
Санҷидани тақсими бақиядор.
Муайян кардани хати рост.
Порча ва нур.
Бо иштироки адади 100 зарб ва тақсим кардан.
Ифодаҳои намуди 200 · 3, 800 : 4.
Ифодаҳои намуди 320 · 3.
Ифодаҳои намуди 490 : 7.
Ифодаҳои намуди 600 : 20, 900 : 300.
Ифодаҳои намуди 240 : 30.
Мустаҳкамкунӣ.
Дар дохили 1000 хаттӣ зарб ва тақсим кардан. Aз хона нагузашта зарб намудан.
Аз даҳӣ гузашта зарб кардан.
Аз садӣ гузашта зарб кардан.
Аз даҳӣ ва садӣ гузашта зарб кардан.
Ифодаҳои намуди 396 : 3.
Ифодаҳои намуди 346 : 2.
Ифодаҳои намуди 852 : 4.
Ифодаҳои намуди 216 : 3.
Ифодаҳои намуди 276 : 4.
Ифодаҳои намуди 742 : 7.
Муайян кардани тақсимкунанда ва каратиҳои адад.
Ба адади духонадор зарб кардан.
Намудҳои секунҷаҳо.
Алгоритми иҷрои амалҳо.
Алгоритми иҷро намудани амалҳо дар ифодаҳои қавснок.
Мустаҳкамкунӣ.
Ба қисмҳои баробар тақсим кардани порча.
Ба қисмҳои баробар тақсим кардани доира.
Ба қисмҳои баробар тақсим кардани бисёркунҷаҳо.
Бо намудҳои гуногун дода шудани масъалаҳо.
РАҚАМБАНДӢ ДАР ДОХИЛИ 10000. АМАЛҲОИ АРИФМЕТИКӢ. БУЗУРГИҲО.
Рақамбандӣ кардани ададҳои чорхонадор.
Дар намуди суммаи хонаи воҳидҳо тасвир кардани адади чорхонадор.
Муқоиса кардани ададҳои чорхонадор.
Аз таърихи математика: Рақамҳо чӣ хел пайдо шудааст?.
Маълумотҳои шавқовар аз таърихи математика.
Ҷамъ ва тарҳ дар дохили 10 000.
Системаи шумори позитсион ва ғайрипозитсион.
Рақамҳои римӣ.
ЗАРБ ВА ТАҚСИМ ДАР ДОХИЛИ 10000.
Зарб ва тақсими даҳонӣ.
Зарби хаттии натиҷааш дар дохили 10000.
Тақсими хаттӣ дар дохили 10000.
Санҷиши тақсим.
Санҷиши зарб.
Воҳидҳои ченаки дарозӣ.
Муносибатҳои байни воҳидҳои ченаки дарозӣ.
Воҳидҳои ченаки масса (вазн).
Муносибатҳои байни воҳидҳои ченаки масса.
ИФОДАҲОИ МАТЕМАТИКӢ. НОБАРОБАРИҲО. ФИГУРАҲОИ ГЕОМЕТРӢ.
Ёфтани қимати ифодаҳои a + b ва a – b.
Ёфтани қимати ифодаи a ∙ b.
Ёфтани қимати ифодаи a : b.
Масъалаҳои таркибдор.
Мулоҳизахои рост ва дурӯғ.
Нобаробарӣ. Аломатхои калон набуда ва хурд набуда.
Хатҳои рости параллел (мувозӣ).
Хатҳои рости перпендикуляр (амудӣ).
Фигураҳои симметрӣ нисбат ба тир.
КАСРҲОИ ОДДӢ. КАСРҲОИ ДАҲИИ СОДДА. БУЗУРГИҲО ФИГУРАҲОИ ГЕОМЕТРӢ.
Мафҳуми каср.
Касрҳои махраҷашон 2, 4, 8 буда.
Касрҳои махраҷашон 3, 6, 12 буда.
Касрҳои дуруст ва нодуруст.
Мафҳуми ададҳои омехта.
Муқоиса кардани касрҳо.
Муқоиса кардани касрҳои махраҷаш якхела.
Муқоиса кардани касрҳои суръаташ якхела.
Муқоиса кардани касрҳо бо ним ҳисса.
Касри адади додашуда ва ёфтани каср аз адад.
Ҷамъ ва тарҳи касрҳои оддӣ.
Ҷамъ кардани касрҳои махраҷашон якхела.
Тарҳ кардани касрҳои махраҷашон якхела.
Воҳидҳои ченаки масоҳат.
Бесплатно скачать электронную книгу в удобном формате, смотреть и читать:
Скачать книгу Математика, 3 синф, Бурҳонов С., Худоёров Ў., Норқулова Қ., 2019 – fileskachat.com, быстрое и бесплатное скачивание.
Скачать pdf
Ниже можно купить эту книгу по лучшей цене со скидкой с доставкой по всей России. Купить эту книгу
Таълим / Образование
Ўқитувчи болага таълим бериш жараёнида ҳар бир фаннинг оддийликдан мураккаблик сари изчил давом этган асосларига таянади. Бу асослар эса ўқув адабиётлари – дарсликларда муфассал акс эттирилади.
Таъкидлаш ўринлики, истиқлол йилларида умумий ўрта таълим мактаблари учун дарсликларнинг янги авлодини яратиш давлат миқёсидаги вазифага айланди. Чиндан ҳам ҳар бир ўқувчининг дарсликлар билан тўлиқ таъминланиши таълим сифатини оширишда муҳим аҳамият касб этади. Ушбу саҳифа ёрдамида 3 синф ўқувчиларига мўлжалланган дарсликларнинг электрон нусхасини кўчириб олишингиз мумкин.
Сўнгги йилларда нашр этилган дарсликлар
Ўзбек тилида | Рус тилида |
---|---|
Она тили – дарслик (2019) Она тили – дарслик-1 (2022) Она тили – методика (2022) |
Узбекский язык – учебник (2019) Узбекский язык – учебник (2022) Узбекский язык – методика (2022) |
Ўқиш китоби (2016) Ўқиш китоби (2019) |
Книга для чтения (2016) Книга для чтения (2019) |
Рус тили – дарслик (2019) Рус тили – дарслик (2022) |
Русский язык – учебник (2019) Русский язык – учебник-1 (2022) Русский язык – учебник-2 (2022) Русский язык – методика (2022) |
Математика – дарслик (2019) Математика – дафтар (2022) Математика – методика (2022) |
Математика – учебник (2019) Математика – учебник (2022) Математика – тетрадь (2022) Математика – методика (2022) |
Табиатшунослик (2019) Табиий фанлар – дарслик (2022) Табиий фанлар – дафтар (2022) Табиий фанлар – методика (2022) |
Природоведение (2019) Естеств. науки – учебник (2022) Естеств. науки – тетрадь (2022) Естеств. науки – методика (2022) |
Тарбия (2020) | Воспитание (2020) |
Тасвирий санъат – дарслик (2016) Тасвирий санъат – дарслик (2022) Тасвирий санъат – методика (2022) |
Изо – учебник (2014) Изо – учебник (2022) Изо – методика (2022) |
Мусиқа – дарслик (2019) Мусиқа – дарслик (2022) Мусиқа – методика (2022) |
Музыка – учебник (2019) Музыка – учебник (2022) Музыка – методика (2022) |
Жисмоний тарбия (2016) | Физическое воспитание (2016) |
Инглиз тили – дарслик (2017) Инглиз тили – дафтар (2020) |
Английский язык – тетрадь (2016) Английский язык – тетрадь (2020) |
Француз тили – дарслик (2020) Француз тили – дафтар (2019) Француз тили – дафтар (2022) Француз тили – методика (2022) |
Французский язык – учебник (2017) Французский язык – учебник (2020) Французский язык – тетрадь (2018) |
Немис тили – дарслик (2020) Немис тили – дафтар (2020) |
Немецкий язык – учебник (2020) Немецкий язык – тетрадь (2020) |
Технология – дарслик (2019) Технология – методика (2022) |
Технология – учебник (2019) Технология – методика (2022) |