Ochiq dars ishlanmasi Kvadratlar ayirmasi
7)Haqiqiy sonlar to’plami qanday sonli to’plamlarni o’z ichiga oladi?
8-sinf Algebra Mavzu Ko’paytmaning kvadrat ildizi Dars maqsadi
O’quvchilarga olgan bilimlarini mustahkamlash maqsadida tarqatma savollari beriladi.
Tarqatmalardan namunalar:
1) ɑ sonining arifmetik kvadrat ildizi deb nimaga aytiladi va u qanday belgilanadi ?
3) Kvadrat ildiz chiqarish amali nima ? U qanday amalga teskari amal ?
4)ɑ soning qanday qiymatida ifoda ma’noga ega?
5)Ratsional son deb nimaga aytiladi ? Misollar keltiring
6)Irratsional son deb nimaga aytiladi ? Misollar keltiring
7)Haqiqiy sonlar to’plami qanday sonli to’plamlarni o’z ichiga oladi?
8)Ayniyat deb nimaga aytiladi ? Misollar keltiring
9)Ifodani soddalashtiring: a) b)
10)Sonlarni taqqoslang: 6 va
Yangi mavzu bayoni (15 daqiqa)
Kvadrat ildizlar ustida amallarni bajarish bo’yicha buyuk qomusiy olimlarimiz Abu Rayhon Beruniy , Mirzo Ulug’bek ,al-Xorazmiy, G’iyosiddin Jamshid al- Koshiy va boshqa ko’plab ijodiy ishlar olib borganlar .
Abu Rayhon Beruniy o’zining mashhur “Qonuni Ma’sudiy” asarida
“aylana uzunligining uning diametriga nisbati irratsional son” ekanini aytadi. Jamshid al- Koshiy , , sonlarni 10 -9 gacha aniqlikda hisoblay olgan. Kvadrat ildizni kabi belgilashni K.Rudolf kiritgan. Al-Xorazmiy “Al-jabr val-muqobala” asarida
kvadrat ildizlarga doir misollarni hal etish usullarini ko’rsatadi. Bu
misollar bilan mavzuni mustahkamlash qismida tanishamiz.
1-masala. = ∙ ekanini ko’rsating. = =20; ∙ =4∙5=20.
Teorema. Agar b≥0 bo’lsa,u holda
Ya’ni nomanfiy ko’paytuvchilar ko’paytmasining ildizi shu ko’paytuvchilar ildizlarining ko’paytmasiga teng.
∙ ifoda ning arifmetik kvadrat ildizi ekanini isbotlash uchun:
ekanini isbotlash kerak.
Kvadrat ildizning ta’rifiga ≥0 , ≥0 , shuning uchun ∙ . Ko’paytma darajasining xossasi va kvadrat ildizning ta’rifiga ko’ra
Isbotlangan teoremaga ko’ra, ildizlarni ko’paytirishda ildiz ostidagi ifodalarni ko’paytirish va natijadan ildiz chiqarish mumkin: ∙ =
Teorema istalgan sondagi nomanfiy ko’paytuvchilar uchun to’g’ri bo’ladi. Masalan, agar , b≥0 , ≥0 bo’lsa,u holda = ∙
2- masala. ni hisoblang = = = ∙ ∙ =3∙6∙2=36 ifoda berilgan bo’lsin. Agar b≥0 bo’lsa,u holda ko’paytmadan ildiz chiqarish haqidagi teoremaga ko’ra, bunday yozish mumkin:
Bu kabi shakl almashtirishni ko’paytuvchini ildiz belgisi ostidan chiqarish deyiladi.
Ba’zi hollarda ko’paytuvchilarni ildiz belgisi ostiga kiritish ,ya’ni
ko’rinishdagi shakl almashtirishlarni bajarish foydali bo’ladi,bunda ≥0 ≥0.
4-masala. Ifodani soddalashtiring:
Musbat va quyidagini hosil qilamiz:
4. Mustahkamlash (13 daqiqa)
260- misol. Hisoblang
262- misol. Hisoblang
1)( + ) 2 =( ) 2 +2 +( ) 2 =8+8+2=18
3)( – ) ( + )=( ) 2 -( ) 2 =7-6=1
265- misol. Ifodani soddalashtiring
5. Baholash va uy ishi berish (2 daqiqa)
Uyga vazifa:256-262(2-,4-) 263 -266 -misollar
Do’stlaringiz bilan baham:
Ma’lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2023
ma’muriyatiga murojaat qiling
Ochiq dars ishlanmasi “Kvadratlar ayirmasi”
Разработка открытого урока по математике на тему:” Квадратлар айирмаси”.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.
Просмотр содержимого документа
«Ochiq dars ishlanmasi “Kvadratlar ayirmasi”»
Mavzu: Kvadratlar ayirmasi
Darsning texnologik xaritasi
Maqsad va vazifalar
Ta’limiy maqsad: Kvadratlar ayirmasi formulasi haqida umumiy ma’lumot berish
Tarbiyaviy maqsad: o`quvchilarda mehnatga ongli munosabatni tarbiyalash
Rivojlantiruvch maqsad: o`quvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatini, xotirasini rivojlantirish
Tayanch kompentensiya:Axborot bilan ishlash,matematik tushunchalarni tasavvur qilish va anglash.
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
Dars turi: yangi bilimlarni o`zlashtirish darsi
Dars usuli:”Pazl boshqotirmalari”
Shakl: og`zaki va yozma bayon
Vosita (darsda foydalaniladigan jihozlar): darslik, tarqatma materiallar, mavzuga oid ko`rgazmali vositalar, rasmlar
Baholash: 5 ballik tizim asosida
Kutiladigan natijalar
O`qituvchi: Qisqa vaqt davomida: kvadratlar ayirmasi formulasini qo’llashga doir bilim, ko`nikma va malaka hosil qilinadi.Mavzuning dars jarayonida ta’limning ilg`or usullari vositasida barcha o`quvchilar tomonidan o`zlashtirilishiga erishadi. O`quvchi faolligini oshiradi. O`quvchilarda fanga nisbatan qiziqish uyg`otadi.
Kelgusi rejalar
O`qituvchi: Pedagogik texnologiyalarni o`zlashtirish va darsda tadbiq etish, takomillashtirish, o`z ustida ishlash. Pedagogik mahoratini oshirish
O`quvchi: Mavzu yuzasidan berilgan topshiriq ustida mustaqil ishlashni o`rganadi. O`z fikrini bayon eta oladi. Yangi mavzuga oid qo`shimcha materiallar topishga harakat qiladi.
Mashg`ulot bosqichlari
Tashkiliy qism
Salomlashish. O`quvchilarni darsga tayyorgarligi, sinfda psixologik iqlim yaratish
2-bosqich. O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash
O`tilgan mavzu yuzasidan savol-javob, o`tilgan mavzuni mustahkamlash hamda uyga vazifa bajarilganligini tekshirish
3-bosqich. Yangi mavzu bayoni
Yangi mavzuning mazmuni tushuntiriladi. O`quvchilarda yangi mavzu haqida bilim, ko`nikma va malakalar hosil qilinadi
4-bosqich. Yangi mavzuni mustahkamlash
O`quvchilar egallagan bilim, ko`nikma va malakalari savol-javob orqali aniqlanadi. O`quvchilar rag`batlantiriladi.
5-bosqich. Darsni yakunlash, o`quvchilarni baholash va uyga vazifa berish
Baholarni e`lon qilish, uyga vazifani tushuntirish. O`quvchilar bilan xayrlashish.
Darsning borishi:
4.Yangi mavzuni mustahkamlash: 5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda aniqlash. O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish. Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash. 6. Uyga vazifa:63-65 misollar.
Kattaqo’rg’on shahar 17-ixtisoslashtirilgan maktab matematika fani o’qituvchisi Parmonova Inobatning “Kvadratlar ayirmasi formulasi” mavzusidagi bir soatlik ochiq dars ishlanmasi