Press "Enter" to skip to content

Chizmachilik, 9 sinf, Rahmonov I, 2019

Darsga hozirlik ko’rish.

9-ярим йиллиги

Dars mavzusi: Chizmalarda shartlilik va soddalashtirish.

Dars maqsadi: Chizmalarda shartlilik va soddalashtirishni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Chizmalarda qirqim, kesim, shartliliklar va soddalashtirishlardan to`g`ri foydalanishga o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Sodda detallarning eskizi va texnik rasmlarda qirqimlar, kesimlarni qo`llash. L oyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish. C hizmalarda shartlilik va soddalashtirishlardan foydalanish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A .D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism -3 daqiqa
II. Uy vazifani mustahkamlash – 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni – 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash – 10 daqiqa

V. O’quvchilarni baholash – 3 daqiqa

VI. Uyga vazifa – 2 daqiqa

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

1. Texnik rasm qanday bajariladi?

2. Nima uchun texnik rasm chiziladi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV. Darsni mustahkamlash.

1. Korinishlar sonini kamaytirishda qanday shartlilik va soddalashtirishlar qo’llaniladi?

2.Bir xil kattalikdagi chizmalar ko’p bo’lsa, ular chizmada qanday tasvirlanadi?

Modelning yaqqol tasviriga mos proyeksiyalarini ko’rsating

Uchburchakli piramidaning nechta yoqlari bo’ladi?

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa :

Ko`rildi O`lBDO` Qurbonova N

18- dars Chizmachilik 9-”a” 21.01.2019

9-”b” 22.01.2019

9-“V” 19.01.2019

Dars mavzusi: Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalash.

Dars maqsadi: Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Kesim va qirqim talab qiladigan detallarning eskizini chizishni qo`llay olish. Kesim va qirqim talab qiladigan detallarning eskizini chizishni bilish . Kesim va qirqim talab qiladigan detallarning eskizini chizishni bajara olish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A .D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash :

1. Korinishlar sonini kamaytirishda qanday shartlilik va soddalashtirishlar qo’llaniladi?

2.Bir xil kattalikdagi chizmalar ko’p bo’lsa, ular chizmada qanday tasvirlanadi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV. Darsni mustahkamlash.

1. Loyihalash deb nimaga aytiladi?

2. Loyihalashga nima kiradi?

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa : 19.4-chizma,19.5-chizma.

O`lBDO` Qurbonova N

19- dars Chizmachilik 9-”a” 28.01.2019

9-”b” 29.01.2019

9-“s” 26.01.2019

Dars mavzusi: Loyihalash elementlariga doir grafik masalalar.

Dars maqsadi: Loyihalash elementlariga doir grafik masalalarni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi.

Sodda detallarning eskizi va texnik rasmlarda qirqimlar, kesimlarni qo`llash. L oyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish. Loyihalash elementlariga doir grafik masalalarni bajara olish .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A .D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash :

1. Loyihalash deb nimaga aytiladi?

2. Loyihalashga nima kiradi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV. Darsni mustahkamlash.

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi?

O`lBDO` Qurbonova N

20- dars Chizmachilik 9-”a” 4.02.2019

Dars mavzusi: Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlar. (2soat)

Dars maqsadi: Sifatli ta’lim berish.

a) talimiy maqsad:

Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:

Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad:

Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bilish . L oyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash :

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi? Dizayn nima?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV. Darsni mustahkamlash.

Lyihalashga doir ishlar nimalardan iborat?

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi?

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa : 21.2-chizma.

O`IBDO` Qurbonova N

21- dars Chizmachilik 9-”a” 11.02.2019

9-”b” 12.02.2019

Dars mavzusi: Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlar.

Dars maqsadi: Sifatli ta’lim berish.

a) talimiy maqsad:

Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:

Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad:

Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bilish . L oyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash :

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi? Dizayn nima?

1. Aylaning o’zaro perpendikulyar ikkita diametri uni nechta teng bo’lakka bo’ladi.

A. Ikkita; B. Uchta; C. To’rtta; D. Oltita.

2. Chizmalarda ko’zga ko’rinib turgan detal shaklini tasvirlashda chiziladigan chiziq nima deyiladi?

A. Simmetriya chizig’i; B. Markaz chiziq;

B. Tutash to’lqin chiziqlar; C. Asosiy tutash, yo’g’on chiziq.

III. Yangi mavzu bayoni:

IV. Darsni mustahkamlash.

1. Kesim yuzasi o’q chizig’iga nisbatan necha gradus qiyalikda chiziladi?

A. 30 0 qiyalikda C. 75 0 qiyalikda

B. 45 0 qiyalikda D. 90 0 qiyalikda

2 . Aylananing diametrini ko’rsatish uchun o’lcham sonlari yoniga qanday maxsus belgi qo’yiladi?

A. R C. S B. L D. O

3. Detalning qanday ko’rinishi yaqqol tasvirga nisbatan tasvirlangan?

A. Chapdan B. O’ngdan C. Asosiy D. Ustdan

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa : Detalni vaznini kamaytiring.

O`IBDO` Qurbonova N

22- dars Chizmachilik 9-”a” 18.02.2019

9-”b” 19.02.2019

9-“v” 16.02.2019

Dars mavzusi: Loyihalashga oid grafik ish. 5-grafik ish. 3-nazorat ishi.

Dars maqsadi: Detallarni loyihasini chizishni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: O’quvchilarga chizmachilik fani orqali yurtimiz obod bo’lishiga, undagi bunyodkorlik ishlariga, arxitektura, dizayn soxalarining munosib o’rni borligini, O’zbekistonning yanada gullab yashnashiga o’z hissalarini qo’shishga, chizmachilik darslarida esa ozodalikka, tartiblilikka rioya qilishlariga erishish.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarga chizmachilik fani orqali arxitektura va dizayn kasblariga bo’lgam muhabbatlarini shakllantirish va rivojlantirish. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bilish . L oyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi? Dizayn nima? Loyihalashga doir ishlar nimalardan iborat?

III. Yangi mavzu bayoni:

1. Detalning V dagi tasviri qanday ko’rinish deyiladi?

A. Ustdan C. Olddan B. Chapdan D. Ostdan

2. Qirqim nima?

A. Narsaning hayolan tekislik bilan kesilgan joyi

B. Faqat kesuvchi tekislikdagi tasviri

C. Kesuvchi tekislikkacha bo’lgan narsaning tasviri

D. Kesuvchi tekislikdagi hosil bo’’ladigan va uning orqasida yotgan detal qismi ko’rsatilgan tasvir

3. “Proyeksiya” so’zi nima ma’noni bildiradi?

A. Tasvir ; B. Oldinga tashlamoq; C. Rasm; D. Chizma.

4. Detalning to’liq ko’rinishi o’rniga uning bir qismi tasvirlansa, qanday ko’rinish deyiladi?

A. Ustdan; B. Olddan; C. Mahaliy; D. Ostdan.

5. Qaysi aksonometrik proyeksiyada x, y, z koordinata o’qlari orasidagi burchaklar o’zaro teng?

A. Frontal dimetriya; B. Izometriya; C. Parallel proyeksiya; D. Perespektivada.

6. Detalning yaqqol tasviriga binoan qanday ko’rinishi tasvirlangan?

A. Ustdan; B. Chapdan; C. Olddan; D. O’ngdan.

7. Chizmada detalning qanday qirqimi tasvirlangan?

A. Murakkab qirqim; B. Frontal qirqim;

C. Mahalliy qirqim; D. Gorizontal qirqim.

8. Kichraytirish masshtablari qaysi qatorda berilgan?

A. 2:1, 1:1, 1:5; B. 5:1, 2:1, 10:1; C. 1:5. 1:10, 2:1; D. 1:1, 5:1, 1:5.

9. Detaldagi chuqurchaning shaklini aniqlashda qanday ko’rinish tatbiq qilingan?

A. Olddan; B. Mahalliy; C. Ustdan; D. Asosiy.

10. Nima uchun detal chizmasida tutash to’lqinsimon chiziqdan foydalanilgan?

A. Qulay bo’lishi uchun;

B. Masshtabni o’zgartirmaslik uchun;

C. Standart talabini bajarish uchun;

D. Soddalashtirish uchun.

11. Qanday proyeksiyalash usuli tasvirlangan?

A. Markaziy; B. Parallel; C. To’g’ri burchakli; D. Ortogonal.

12. Aksonometrik proyeksiya nechta tekislikda bajariladi?

A. Bitta; B. To’rtta; C. Uchta; C. Ikkita.

13. Kesimda grafik tasvirlangan materialni aniqlang.

A. Yog’och; B. Metall; C. Beton; D. Sopol.

IV. Darsni mustahkamlash; Test bajarish

V. O’quvchilarni baholash. VI. Uyga vazifa : Takrorlash.

O`IBDO` Qurbonova N

23- dars Chizmachilik 9-”a” 18.02.2019

9-”b” 19.02.2019

9-“s” 23.02.2019

Dars mavzusi: Mashinasozlik chizmalari. Buyum turlari. Konstruktorlik hujjatlarining turlari.

Dars maqsadi: Mashinasozlik chizmalari, buyum turlari, konstruktorlik hujjatlarining turlarini o’rganish.

a) talimiy maqsad: Mashinasozlik chizmalari. Buyum turlari. Konstruktorlik hujjatlarining turlarini o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Mashinasozlik chizmalari. Buyum turlari. Konstruktorlik hujjatlarining turlarni bilish . Mashinasozlik chizmalari. Konstruktorlik hujjatlarining turlari haqida bilish. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash :

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi? Dizayn nima?

Loyihalashga doir ishlar nimalardan iborat?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV. Darsni mustahkamlash.

Konstruktorlik hujjatlariga nimalar kiradi?

кайси чизмада радиус ўлчами нотўғри кўйилган?

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa : 22.6-chizmani bajarish

O`IBDO` Qurbonova N

24- dars Chizmachilik 9-”A” 4.03.2019

Dars mavzusi: Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalar.

Dars maqsadi: Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalarni o’rganish.

a) talimiy maqsad: Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalarni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. A jraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilimga ega bo’lish. A jraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilish. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

Konstruktorlik hujjatlariga nimalar kiradi?

Loyihalashga doir ishlar nimalardan iborat?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV. Darsni mustahkamlash.

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa : 23.2-chizma

25- dars Chizmachilik 9-”a” 11.03.2019

9-”b” 12.03.2019

Dars mavzusi: Rezbalar va ularni chizmalarda tasvirlash.

Dars maqsadi: Rezbalar va ularni chizmalarda tasvirlashni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Rezbalar va ularni chizmalarda tasvirlashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Rezbalar va ularni chizmalarda tasvirlash haqida bilimga ega bo’lish. A jraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilish. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

III. Yangi mavzu bayoni:

IV. Darsni mustahkamlash.

1. Rezbalar chizmada qanday belgilanadi? Metrik rezbachi?

2. Shpilka qanday sharoitlarda qo’llaniladi?

3. V tekislikka perpendikulyar to’g’ri chiziq H tekislikka qanday ko’rinishda proyeksiyalanadi?

A. O’zini haqiqiy ko’rinishida; B. Qisqarib; C. Nuqta ko’rinishida;

4. W proyeksiyalar tekisligi qanday nomlanadi?

A. Gorizontal; B. Profil; C. Frontal; D. Vertikal.

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa : 24.4, 24.5-chizma

O`IBDO` Qurbonova N

26- dars Chizmachilik 9-”a” 18.03.2019

9-”b” 19.03.2019

9-“v” 16.03.2019

Dars mavzusi: Ajraladigan rezbali birikmalarning chizmalari.

Dars maqsadi: Ajraladigan rezbali birikmalarning chizmalarini o’rganish.

a) talimiy maqsad: Ajraladigan rezbali birikmalarning chizmalarini o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Ajraladigan rezbali birikmalarning chizmalari haqida bilimga ega bo’lish. A jraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilish. Ajraladigan rezbali birikmalarning chizmalarni bajarish .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

1. Rezbalar chizmada qanday belgilanadi? Metrik rezbachi?

2. Shpilka qanday sharoitlarda qo’llaniladi?

III. Yangi mavzu bayoni:

IV. Darsni mustahkamlash.

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa : 25.2-chizma

O`IBDO` Qurbonova N

27- dars Chizmachilik 9-”a” 1.04.2019

9-”b” 02.04.2019

9-“s” 30.03.2019

Dars mavzusi: Shpilkali birikmani chizish. 6-grafik ish. Rezbali birikmalar.

Dars maqsadi: Shpilkali birikmani chizishni o’rganish.

a) talimiy maqsad: Shpilkali birikmani chizishni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Shpilkali birikmani chizish haqida bilimga ega bo’lish. A jraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilish. Shpilkali birikmani chizishni bajarish .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

III. Yangi mavzu:

IV. Darsni mustahkamlash.

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa : 26.2-chizma

O`IBDO` Qurbonova N

28- dars Chizmachilik 9-”a” 8.04.2019

Dars mavzusi: Oddiy yig’ish chizmalarini o’qish.

Dars maqsadi: Oddiy yig’ish chizmalarini o’qishni o’rganish.

a) talimiy maqsad: Oddiy yig’ish chizmalarini o’qishni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Oddiy yig’ish chizmalarini o’qish haqida bilimga ega bo’lish. A jraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilish.

Oddiy yig’ish chizmalarini o’qishni bilish .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash :

III. Yangi mavzu bayoni:

IV. Darsni mustahkamlash.

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa : 28.1-chizma

O`IBDO` Qurbonova N

29- dars Chizmachilik 9-”a” 15.04.2019

9-”b” 16.04.2019

9-“v” 20.04.2019

Dars mavzusi: Sxemalar va ularning turlari. Oddiy kinematik elektr va radio sxemalar.

Dars maqsadi: Sxemalar va ularning turlari. Oddiy kinematik elektr va radio sxemalarni o’rganish.

a) talimiy maqsad: Sxemalar va ularning turlari haqida o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Sxemalar va ularning turlari haqida bilimga ega bo’lish. Sxemalar va ularning turlari, oddiy kinematik elektr va radio sxemalarni bajarish. Sxemalar va ularning turlari. Oddiy kinematik elektr va radio sxemalarni bilish .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash :

III. Yangi mavzu:

IV. Darsni mustahkamlash.

Detalning Vdagi tasviri qanday ko’ rinish deyiladi?

A. Ustdan; C. Olddan; B. O’ngdan; D. Ostdan

V. O’quvchilarni baholash.

VI. Uyga vazifa : 29.6-chizma

O`IBDO` Qurbonova N

30- dars Chizmachilik 9-”a” 22.04.2019

9-”b” 23.04.2019

9-“v” 27.04.2019

Dars mavzusi: Qurilish chizmalari. Binoning plani. Qirqimi va fasadi. Qurilish chizmalarini o’qish va o’lchamlar qo’yish. (7-qrafik ish)

Dars maqsadi: Qurilish chizmalari, binoning plani, qirqimi va fasadi, qurilish chizmalarini o’qish va o’lchamlar qo’yishni o’rganish.

a) talimiy maqsad: Qurilish chizmalari, binoning plani. Qirqimi va fasadi. Qurilish chizmalarini o’qish va o’lchamlar qo’yish haqida o`rgatish.

avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) r ivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Q urilish chizmachiligiga oid umumiy ma`lumotlarga ega bo`lish. Qurilish chizmalari, binoning plani, qirqimi va fasadini bilish. Qurilish chizmalari, binoning plani. Qirqimi va fasadi. Qurilish chizmalarini o’qish va o’lchamlar qo’yishni bajarish .

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash :

III. Yangi mavzu:

Chizmachilik, 9 sinf, Rahmonov I., 2019

Hozirgi vaqtda chizmalarm kompyuterda chizish mumkin, biroq chizmalami chizish va o‘qishm bilganlargina chizmam kompyuterda oson chi-za oladi. Shu boisdan, chizmalarm chizish va ularm o‘qishm mukammal o‘zlashtirib olgandan keyingina kompyuterda to‘g‘ri chizishm o‘rgamsh imkom tug‘iladi. 9-sinfda ba’zi chizmalarm kompyuterdagi uskunalar majmuasi yordamida chizishni mashq qilasizlar.
Lekin kompyuterda standart talabidagi muhandislik chizmalanm bajarishda «grafik savodxonlik» iste’dod mavjud bo‘lishi lozim. Yuksak saviyali muhandis yuqon amqlikdagi grafik ishlar, mashinasozlik chizmalarm bajarishi mumkin.

KESIMLAR.
Har qanday detal uning aniq bajarilgan chizmasi orqali yasaladi. Standart talabiga muvofi q detal chizmasi barcha soddalashtirish va shartliliklar qo‘llanilgan holda eng kam ko‘rinishlarda chizilishi lozim. Aks holda, chizmani o‘qish murakkablashib ketadi va detalning geometriyasini o‘qish qiyinlashib, yasalgan detal yaroqsiz bo‘lishi mumkin.

Detalning u yoki bu qismi shaklini aniqlash maqsadida kesim qo‘llaniladi. Uning ichki tuzilishini aniqroq bilish maqsadida kesim bilan birga qirqim ham qo‘llaniladi. Shunday qilinganda detalning ko‘rinishlari soni kamayadi.

Kesim deganda detalning shaklini uning o‘qiga perpendikulyar qilib o‘tkazilgan tekislik orqali aniqlash usuli tushuniladi. Shunda tekislikda hosil bo‘lgan yuza kesim deyiladi. Kesim standartga muvofiq bajariladi. Kesimdan ko‘proq val, o‘q, shatun kabi detallarning shakli va ulardagi o‘yiq chuqurcha, bo‘rtiq kabilarning geometriyasini aniqlashda qo‘llaniladi. Bunday elementlarning o‘qlari orqali detal o‘qiga perpendikulyar qilib kesuvchi tekislik o‘tkazilsa, detalning ko‘ndalang kesimi hosil bo‘ladi.

MUNDARIJA.
Kirish.
1-§. 8-sinfda chizmachilikdan olingan bilimlarni qisqacha takrorlash va umumlashtirish.
2-§. Kesimlar.
3-§. Kesim turlari.
4-§. Kesimlarda shartlilik va soddalashtirishlar.
5-§. Qirqimlar.
6-§. Qirqim turlari.
7-§. Oddiy va mahalliy qirqimlar. Ularning chizmalarda belgilanishi.
8-§. Nazorat ishi.
9-§. Ko‘rinishning yarmi bilan qirqimning yarmini birlashtirish.
10-§. Ko‘rinishning qismini qirqimning qismi bilan birlashtirib tasvirlash.
11-§. Aksonometrik proyeksiya(izometriya)da qirqimni tasvirlash.
12-§. Frontal dimetriyada qirqimni tasvirlash.
13-§. Kesim va qirqim talab qiladigan detallarning eskizini chizish.
14-§. Eskiz chizish bo‘yicha amaliy mashg‘ulot va texnik rasm chizish.
15-§. Nazorat ishi.
16-§. Chizmalarda shartlilik va soddalashtirish.
17-§. Detalning shaklini dizayn asosida konstruktiv o‘zgartirishga oid loyihalash.
18-§. Loyihalashga doir grafi k masalalar.
19-§. Detalning fazoviy holatini o‘zgartirishga va qayta loyihalashga oid ijodiy grafi k ishlar.
20-§. Mashinasozlik chizmalari. Buyum va konstruktorlik hujjatlarining turlari.
21-§. Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalar.
22-§. Rezbalar va ularni chizmalarda tasvirlash.
23-§. Bo‘ltli birikmani chizish.
24-§. Shpilkali birikmani chizish.
25-§. Nazorat ishi.
26-§. Oddiy yig‘ish chizmalarini o‘qish.
27-§. Konstruksiyalashga doir masalalar.
28-§. Kompyuterda to‘g‘ri chiziq, burchak va tekis shakllarni yasash.
29-§. Kompyuter yordamida berilgan oddiy detallarning fazoviy holatini va uning shaklini dizayn asosida qisman o‘zgartirish.
30-§. Kompyuterda buyumlarni loyihalash.
31-§. Qurilish chizmalari. Binoning plani. Qirqimi va fasadi.
32-§. Qurilish chizmalarini o‘qish.
33-§. Nazorat ishi.
34-§. Bosh plan chizish bo‘yicha amaliy mashg‘ulot.
1-Ilova. Murakkab qirqimlar.
2-Ilova. Sxemalar.
3-Ilova. 1, 2, 3-grafi k ishlar uchun variantlar.

Бесплатно скачать электронную книгу в удобном формате, смотреть и читать:
Скачать книгу Chizmachilik, 9 sinf, Rahmonov I., 2019 – fileskachat.com, быстрое и бесплатное скачивание.

Скачать pdf
Ниже можно купить эту книгу по лучшей цене со скидкой с доставкой по всей России. Купить эту книгу

Chizmachilik darsliklari. 8-9-sinflar uchun chizmachilik fanidan electron darsliklar

8-9-sinflar uchun chizmachilik fanidan darsliklarning electron variantini qabul qiling.

Mazkur darsliklar chizmachilik fani uchun elektron darslik hisoblanadi. Ushbu o’zbek sinflari uchun mo’ljallangan kitoblar Xalq ta’limi vazirligining axborot ta’lim portalidan olindi.

Chizmachilik fanidan elektron darsliklar yuklab olish

8-sinflar uchun Chizmachilik darsligi – yuklab olish

9-sinflar uchun Chizmachilik darsligi – yuklab olish

Chizmachilik va boshqa barcha fanlardan electron darsliklar to’plami

Barcha sinflar uchun maktab darsliklarini yuklab olishni istasangiz ushbu sahifaga o’ting: Barcha fanlardan maktab darsliklari 1-11-sinf

Принимаем электронную версию учебников по рисованию для 8-9 классов.

Эти учебники представляют собой электронные учебники по рисованию. Учебники, предназначенные для этих узбекских классов, были взяты с информационно-образовательного портала Министерства народного образования.

Скачать электронные учебники по рисованию

Учебник рисования для 8 класса — скачать

Учебник рисования для 9 класса — скачать

Сборник электронных учебников по рисованию и всем остальным предметам

Если вы хотите скачать школьные учебники для всех классов, перейдите на эту страницу: Школьные учебники по всем предметам 1-11 класс

Sizni ushbu maqolalar ham qiziqtirishi mumkin:

  1. Fizika darsliklari. 6-11-sinflar uchun fizika fanidan electron darsliklar
  2. Astronomiya darsliklari. 11-sinflar uchun astronomiya fanidan electron darslik
  3. Geometriya darsliklari. Geometriya fanidan electron darsliklar 7-11-sinf
  4. Nemis tili darsliklari. Nemis tili fanidan 1-11-sinflar uchun elektron darsliklar
  5. Musiqa darsliklari. Musiqa fanidan 1-7-sinflar uchun elektron darsliklar
  6. Matematika darsliklari. Matematika fanidan 1-11-sinflar uchun elektron darsliklar
  7. Tarix darsliklari. Tarix fanidan 5-11-sinflar uchun elektron darsliklar
  8. Boshlang’ich sinf darsliklari. Boshlang’ich sinflar uchun elektron darsliklar to’plami
  9. 2-sinf darsliklari
  10. 10-sinf darsliklari