Press "Enter" to skip to content

Ertak kitob yasash

Erkin fikrlash darsi.

4-sinf larda “Bir xurmacha shavla (Ertak). Aka-uka Grimmlar”

Darsning maqsadi: Ta’limiy: O‘quvchilarni “Bir xurmacha shavla” ertagi bilan tanishtirish. Ertakni to‘g‘ri va ifodali o‘qish, topshiriqlar ustida mustaqil ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish.

Tarbiyaviy: O‘quvchilarga rostgo‘ylik, to‘g‘riso‘zlik, halollik, saxiylik va mehnatsevarlik kabi ahloqiy fazilatlarni singdirish.

Rivojlantiruvchi: О‘quvchilaming og‘zaki va yozma nutqini, lug‘at ustida ishlash, fikrlarini bayon etish va qayta hikoya qilish ko‘nikma va malakalarini rivojlantirish.

Dars turi: Yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi.

Просмотр содержимого документа
«4-sinf larda “Bir xurmacha shavla (Ertak). Aka-uka Grimmlar”»

Ismoilova Navruzaxon Ozodovna

2-ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktabi

Boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi

O‘qish fani 4-sinf

Mavzu: Bir xurmacha shavla (Ertak). Aka-uka Grimmlar

Dars ishlanma 15 nafar o‘quvchiga mo‘ljallangan

ziyokor2016.zn.uz

Ushbu dars ishlanmasi o‘qish fanidan 4-sinf o‘quvchilari uchun mo‘ljallangan bo‘lib, optimallashtirilgan reja asosida yoritilgan.

Dars ishlanma “Dars – muqaddas” tadbiri va DTS talablariga mos ravishda tuzilgan. O‘quvchilarning asar yuzasidan mustaqil fikrlash qobiliyatini oshirish va voqealarga nisbtan munosabat bildira olishlari uchun vaziyatlar yaratilgan

Dars ishlanmada tanlangan innovatsion texnologiyalar o’quvchilar yoshiga mos, AKT dan, mavzuga oid ko‘rgazmalar, tarqatma materiallar, turli innovatsion texnologiya va usullardan foydalanilgan. Darsda qo’llanilgan metodlar to’g’ri tanlangan va ta’limga oid internet tarmoqlaridan olingan qo’shimcha manbaalardan oqilona foydalanilgan.

Mavzu: Bir xurmacha shavla (Ertak). Aka-uka Grimmlar

Darsning maqsadi: Ta’limiy: O‘quvchilarni “Bir xurmacha shavla” ertagi bilan tanishtirish. Ertakni to‘g‘ri va ifodali o‘qish, topshiriqlar ustida mustaqil ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish.

Tarbiyaviy: O‘quvchilarga rostgo‘ylik, to‘g‘riso‘zlik, halollik, saxiylik va mehnatsevarlik kabi ahloqiy fazilatlarni singdirish.

Rivojlantiruvchi: О‘quvchilaming og‘zaki va yozma nutqini, lug‘at ustida ishlash, fikrlarini bayon etish va qayta hikoya qilish ko‘nikma va malakalarini rivojlantirish.

Dars turi: Yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi.

Dars metodi: ana’naviy, interfaol, zamonaviy, “Zanjir” usuli, “Izlanish”, “Tarmoqlash”

Dars jihozi: Darslik, video va audiolavha, slayd, kompyuter, ko‘rgazmalar, aka-uka Grimmlar, Andersen va ularni ertaklari asosida ishlangan rasmlar, olma mevasi va

daraxtining rasmi, o‘rmoncha, konvert, tarqatma materiallar.

I. Tashkiliy qism.

Salomlashish. – Salom, mening jajjilarim,

Sizni bir kun ko‘rmasam,

Yonmas ko‘nglim chiroqlari.

– Navbatchi kim ekan deb,

Savol beray sizlarga.

Bugungi kun haqida,

Xabar bersin bizlarga

Navbatchi axboroti o‘zbek va ingliz tillarida tinglanadi.

O‘quvchilarni darsga hozirlash.

– Mustaqil vatanimiz, jonajon yurtimiz, go‘zal tabiatimiz, buyuk ajdodlarimiz haqidagi, yaxshilikka chorlovchi istaklarni, hikoya va she’rlarni biz qaysi darslikdan

– O‘qish darsi – uqish darsi,

Erkin fikrlash darsi.

Darsimizning shiori: “Aqlning koni – kitob, uni sevganning – yo‘li oftob”

(Videoproektor orqali kitob haqidagi videolavha namoyish etiladi. 1-sinf o’qish darsi multimedia ilovasi)

DTS talablarini so‘rash. Quyidagi savollar beriladi.

  • Qissa nima?
  • Hikoya nima?
  • Ertak nima?
  • Alla deb nimaga aytiladi?
  • Tez aytish deganda nimani tushunasiz va uning qanday ahamiyati bor?
  1. Bolalar o‘rtasida qanday munozara bo‘ldi?
  2. Qaysi bolaning fikri sizga ma’qul bo‘lmadi? Nima uchun?
  3. Siz bolalarning o‘zaro suhbatidan qanday xulosa chiqardingiz?
  4. Kambag‘al bolaning orzu-umidlari haqida gapiring.
  1. S. Matchoriov, X. G’ulomova va Z G‘ulomova. – Toshkent 2007 4-sinfda o‘qish darslari. O‘qituvchilar uchun metodik qo’llanma.
  1. eduportal.uz sayti, uz.wiktionary.org Vikilug‘ati, Kitob.uz sayti Bolalar kutubxonasi

Yaxshilik ketidan yaxshilik keladi

Kunlardan bir kun Xorazm yurtining podshohi mamlakatda eng chiroyli so‘z aytish bahsini o‘tkazmoqchi bo‘libdi. O‘sha kundan boshlab chiroyli so‘z, go‘zal so‘z degan gaplar odamlarning og‘zidan tushmay qolibdi. >>>>

Qalam va sichqon

23.09.2020 Bahrom 60 450 ko‘rishlar

Bir bor ekan, bir yo‘q ekan. Oddiygina bir qalam bo‘lgan ekan. Bir kuni uning egasi Valijon qalamini stol ustida unitib qoldiribdi. Paytdan foydalangan sichqoncha inidan chiqib qalamni tishlab olib qochmoqchi bo‘libdi. >>>>

Chol bilan sichqon

04.04.2020 Bahrom 45 300 ko‘rishlar

Bor ekan-da, yo‘q ekan, och ekan-da, to‘q ekan. Qadim zamonda shu go‘zal Nanay tomonda bir chol-u kampir bor ekan. Bular baxt uchun tug‘ilgan ekan. Ammo choli tushmagur anqovroq ekan. >>>>

Bahodir tabib

31.03.2020 Bahrom 25 580 ko‘rishlar

Bor ekan-u, yo‘q ekan, qadim-qadim zamonda, juda olis tomonda, baland tog‘lar etagidagi kichkina bir kulbada Bahodir ismli bola bobosi va buvisi bilan yashar ekan. Bahodir yashaydigan shaharda vabo kasali keng tarqalgan bo‘lib, otasi va onasi shu kasalga chalinib vafot etgan ekan. Buvasi uni erkalab, Bahodirtoy, deb chaqirarkan. Ammo bu baxtli kunlar ham uzoq davom etmabdi. Avvaliga buvisi, keyin buvasi qazo qilibdi. Bahodir bir o‘zi qolibdi.

Maqtanchoq kesak

22.03.2020 Bahrom 16 287 ko‘rishlar

Kunlarning birida eski uyning devoridan bir kesak yerga tushibdi. U katta va qalin devor orasida yillar davomida dimiqib yotgan ekan. Quyoshga qarab, ko‘zlarini ocholmabdi. Birozdan so‘ng qisiq ko‘zlarini battar qisgancha atrofni kuzata boshlabdi. Sal narida qimir etmay turgan toshga ko‘zi tushibdi. Uning yoniga dumalab borib, qo‘rslik bilan savolga tutibdi: >>>>

Piyozvoy nega xomush?

28.02.2020 Bahrom 12 731 ko‘rishlar

Oshxonada savlat toʻkib turgan javon ichida yotaverib zerikkan sabzavotlar oʻzaro gurungga kirishibdi.

Suhbatni bir tomoni oftob koʻrmay sargʻayib pishgan Pomidor boshlabdi:

– Shakl jihatdan kamina ham meva, ham sabzavotga oʻtaveraman. Ayniqsa, shu xonadonning chaqqon qizi Munisa meni juda ham yaxshi koʻradi, – dedi va qoʻshib qoʻydi, – goh “oltin olma”, goh pomidorim – hammasi dorim, deb erkalaydi. Shifobaxshligim bois men odamlarga juda kerakman! >>>>

Kampir va bo‘ri

23.03.2019 Bahrom 36 743 ko‘rishlar

Bor ekan-da, yo‘q ekan, qadim o‘tgan zamonda bir chol-u kampir bo‘lgan ekan. Ularning bitta qizil xo‘rozi, bitta oq kuchugi va yetti echkisi bor ekan. Ularga yaqin joyda bir bo‘ri ham yashar ekan. Bir kuni kechasi chol-u kampirning uyiga bo‘ri kelibdi va ostonadan turib, ulibdi: >>>>

Chol bilan bo‘ri

23.03.2019 Bahrom 24 133 ko‘rishlar

Bir bor ekan, bir yo‘q ekan, bir bo‘ri bor ekan. Bo‘ri qo‘ylarga hujum qilaverib, cho‘ponlarning joniga tegibdi. Ular ovchiga arz qilibdilar. Ovchi bo‘ri izidan tushib o‘rmonga kiripti. Bo‘ri qo‘rqib o‘rmondan qochib chiqibdi. Ovchi uni tirqiratib quvipti. >>>>

A’lochi xo‘rozcha

26.02.2019 Bahrom 18 751 ko‘rishlar

Tanishing men birinchi –
«B» sinfda o‘qiyman.
O‘ttiz beshta harfning
Barin yaxshi «cho‘qiyman».

Ayniqsa-chi, go‘zal «T»
Ko‘zga darrov tashlanar.
Chunki, oyim nomlari
Shu harfdan boshlanar. >>>>