Ochiq dars ishlanma: Vitaminlar
Kutiladigan natijalar.
Rus Tili O Rganamiz 1 Chi Dars – Скачать mp3 бесплатно
Здесь Вы можете прослушать и скачать песни по запросу Rus Tili O Rganamiz 1 Chi Dars в высоком качестве. Для того чтобы прослушать песню нажмите на кнопку «Слушать», если Вы хотите скачать песню или посмотреть клип нажмите на кнопку «Скачать» и Вы попадете на страницу с возможностью скачать песню, прослушать ее и посмотреть клип. Рекомендуем прослушать первую композицию Rus Tilini Noldan O Rganing 1 Dars русский язык для начинающих русский язык 1 урок длительностью 3 мин и 32 сек, размер файла 4.65 MB.
Сейчас слушают
Rus Tili O Rganamiz 1 Chi Dars
Похудения От Сьюзен Хепберн
Please Mr Howard Jimmy Witherspoon Howard Scott
Paulina Starborn Instrumental
Travis Scott Mamacita Official Music Video Ft Rich Homie Quan Young Thug
Drowned In Sorrow Commander
Somebody That I Used To Know Dan Aux Remix
Минуса Махмадали У
Seasons Op 37 December Christmas Ida Gamulin
Школа Монстров Эпик Ботл Флип Челлендж Майнкрафт Анимация Русская
День Рождения На Татарском Языке
Божий Человек Христианская Песня
Grupo Control El Tao Tao En Ok Corra Dj Manny Tampa
Гиги За Шаги 10 Часов Александр Ревва В Рекламе Билайн
Озан Эмир Зейнеп Зачем Тебе Я
Sakura School Simulator Song
Pharaon Fury Fnf
Commander Steven Spielberg S Far Encounter
Christina Bjorkoe Erotikon Op 56
Ochiq dars ishlanma: Vitaminlar
1.Ta’limiy maqsad:Inson hayot faoliyatini ta’minlovchi biologik faol moddalar bilantanishish.
2.Tarbiyaviy maqsad:Shaxsiy salomatliklari haqida o’zlari qyg’urishlari, zarurligini o’zlari his etish,axloqiy va estetik tarbiya berish 3.Rivojlantiruvchi maqsad:.Darslik bilan ishlash ko’nikmalarini ,o’z fikrlarini asoslablab berish ,ijodiy fikrlash ko’nikmalarini rivojlantirish
O’quv jarayonini tashkil etish texnologiyasi.
1.Darsning shakli: Noananaviy,ko’rgazmali,hamkorlikda ishlash.
2.Darsning metodlari:
4.ortiqchan so’zni toping
3.Darsning jihozlanishi:
4. Darsning usuli: 5.Baxolash reyting tizimi.
Darsning mazmuni:
Suvda va yog’da eruvchi vitaminlar, singa, beri-beri,avitaminoz, raxit, asedoz kabi kasalliklarning kelib chiqishi.
Kutiladigan natijalar.
O’qituvchi faoliyati.
O’quvchi faoliyati.
Mavzuga oid yangi ma’lumotlarni o’quvchilarga yetkazishda yangi texnologiyalardan foydalanish.
Vitaminlarning odam organizmidagi roli haqida muhim ma’lumotlarga ega bo’ladilar.
Darsning texnologik bosqichlari.
Darsning bosqichlari.
O’qituvchi faoliyati
O’quvchi faoliyati
Tashkiliy qism
1) Sinfni darsga tayyorlaydi
3) Davomatni aniqlaydi
4)Ko’rgazmali qurollarni darsga tayyorlaydi
2) Darsga tayyorlanadi
O’tilgan mavzuni so’rash va xulosalash
O’qituvchi o’tilgan mavzuni 3 ta metod yordamida so’rab oladi.
1.Aqliy hujum metodi
2).otiqcha so’zni toping,
3.Tushunchalar tahlili metodi
o’quvchilarning bergan javoblarini xulosalaydi, yakunlaydi va yangi mavzuning nomini aytadi.
O’quvchilar nazorat topshiriqlariga faol qatnashishga harakat qiladilar.Nazorat topshiriqlarini bajaradilar ,natijalari bilan tanishadilar.
Yangi mavzuning bayoni
Ko’rgazmali og’zaki va suhbat usulida tushuntiriladi
O’qituvchi ma’ruzasini tinglaydi va kerakli ma’lumotlarni daftarga yozishadi.
Yangi mavzuni mustahkamlash
O’qituvchi o’quvchilarga yangi mavzu yuzasidan ozlashtirilgan bilimlarini 2 ta nazorat baxo bilan baxolaydi.
1) jadval bilan ishlash
O’quvchilar berilgan nazoratlarni yozadilar va bajaradilar.
Darsni yakunlash
1) Xulosa qilinadi
2) Uyga vazifa beriladi
3) O’quvchilarni darsda erishgan natijalari izohli e’lon qilinadi.
1) Yangi mavzu o’qituvchi yordamida xulosalaydi
2) Olgan baxolari bilan tanishadilar
3) Natijalarni kundalik daftarga qo’ydiradilar
3.Bosqich : Otilgan mavzuni so’rash va xulosalash.
1.Moddalar almashinuvi deb ninaga aytiladi?
2.Oqsillar nimalardan tuzilgan ?
3. Makroelementlarga misol keltiring?
1.Qaysi jarayon ayniqsa yoshlarning o’sishi va rivojlanishini ta’minlaydi?
2.Sifatli oqsillarga ega mahsulotlarni ayting?
3.Mikroelmentlarga misol keltiring?
1.Moddalarning parchanishi va yemirilishi jarayoniga nima deyiladi?
2.Sifatsiz oqsillar qysi o’simlik mahsulotlari tarkibida uchraydi?
3.Shirinliklar tarkibida qaysi organik moddalar ko’p bo’ladi?
1.Organizmda oddiy kimyoviy moddalardan murakkab kimyoviy moddalar hosil bo’lishiga nima deyiladi?
2.Odam me’yorida ovqat iste’mol qilib , suv ichmasa tana massasining necha foizi kamayguncha yashaydi?
3.Muskullar faoliyati uchun zarur energiya manbai qaysi organik moddalar hisoblanadi?
Y angi mavzu bayoni.
Mavzu:Vitaminlar haqidagi ta’limot – vitaminologiya hozirgi vaqtda mustaqil fan tarmog’idir. Vaholanki, bundan 100 yil oldin organizmning normal hayot kechirishi uchun oqsil, uglevod va yog’lar, mineral moddalar va suvning qabul qilinishini yetarli deb hisoblaganlar.. Lekin amaliyot va tajribalarning ko’rsatishicha, organizmning normal rivojlanishi va o’sishi uchun bu moddalarning o’zi yetarli emas ekan. Ovqat tarkibida qandaydir moddalarning yetishmasligi bilan sodir bo’ladigan kasalliklar epidemik xarakterga ega bo’lgan. XIX asrda singa kasalligidan letal holatlar 70-80% ga yetgan. Ayni shu vaqtda “beri-beri” kasalligi Janubi-Sharqiy Osiyo va Yaponiya davlatlarida keng tarqaldi. Yaponiyaning 30% ga yaqin aholisi shu kasallikka chalingan. Yapon shifokori K.Takaki go’sh, sut va yangi sabzavotlarda “beri-beri” kasalligini oldini oladigan modda bor, degan xulosaga kelgan. Keyinchalik golland shifokori K.Eykman Yava orolida ishlab, u yerning aholisi asosan tozalangan guruch bilan ovqatlangani, tovuqlarga ham tozalangan guruch berilganda odamlardagi kabi “beri-beri” kasaliga o’xshagan turining rivojlanishini ko’rsatib bergan. K.Eykman tovuqlarni tozalanmagan guruch bilan boqishganda, ularning sog’ayishini kuzatgan. Bu ma’lumotlar asosida guruch po’stlog’ida davolash xususiyatiga ega bo’lgan noma’lum modda bor degan xulosaga kelgan. Haqiqatan ham, guruch po’stlog’ida odan organizmidagi normal hayotni ta’minlaydigan moddalar borligini isbotlab berdi. Vitaminlar haqidagi ta’limotning rivojlanishi N.Lunin nomi bilan ham bog’liqdir. Olim ovqat tarkibida oqsil, uglevod, yog’, tuz va suvdan tashqari hayot uchun zarur bo’lgan almashtirib bo’lmaydigan qandaydir noma’lum modda bor, degan xulosaga kelgan. K.Funk birinchi bo’lib kristall holda ajratib olingan “beri-beri” kasalligi rivojlanishining oldini olgan organik moddani topgan va o’z tarkibida aminoguruhlarni saqlagani uchun bu noma’lum moddalarni “Vitaminlar” deb atashni taklif etgan (lat. vita – hayot deganidir). Darhaqiqat, vitaminlarning ko’pchiligi o’zining tarkibida aminoguruhlarni saqlamasa ham “vitaminlar” deb nomlanishi biologiya va tibbiyotda mustahkam
Vitaminlar shartli ravishda vitaminlar va vitaminsimon moddalarga bo’linadi. Vitaminsimon moddalar biologik xossalari bilan vitaminlarga o’xshaydi, lekin odatda ko’p miqdorda talab etiladi. Hamma organizmlar uchun bir birikmaning o’zi vitamin bo’lib hisoblanmaydi. Masalan, askorbin kislotasi odam va dengiz cho’chqasi uchun vitamin hisoblanadi, chunki ularda sintezlanmaydi, kalamush quyon va itlar uchun esa askorbin kislotasi vitamin hisoblanmaydi, chunki u bu hayvonlarning to’qimalarida sintezlanadi.
Odam organizmida ovqat va ichak bakteriyalari vitaminlar manbai hisoblanadi. Ichak b akteriyalari ko’p vitaminlarni o’zlari sintezlaydilar va vitaminlarning organizmga tushishida muhim manba hisoblanadi.
Eruvchanligiga qarab yog’da va suvda eriydigan vitaminlar tafovut etiladi.
I. Suvda eruvchan vitaminlar:B1 vitamini – tiamin, antinevrit.B2 vitamini – riboflavin, o’sish vitamini.B6 vitamini – piridoksin, antidermatin, aderminB12 vitamini – kobalamin, antianemik.PP vitamini – niatsin,nikotinamid, antipellagrik.Bc vitamini – folat kislota, antianemikB3 vitamini – pantotenat kislota, ntidermatit. H vitamini – biotin, antiseborrit, bakteriyalar va achitqi o’sish omili.C vitamini – askorbin kislota, apillyarlarni mustahkamlovchi.II. Yog’da eruvchan vitaminlar:A vitamini – retinol, antikseroftalmik.D vitamini – kaltsiferol, antiraxitik.E vitamini – tokoferollar, antisteril, ko’payish vitamini.K vitamini,naftaxinon,antigemorragik.
4.Yangi mavzuni mustahkamlash
3.Nazorat topshirig’i : Jadval bilan ishlash metodi.