Press "Enter" to skip to content

Online darslar 3 sinf matematika

a)l00kg b)200kg c)10 kg d) 500kg e)50 kg

Jomboy tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli 7-umumta’lim maktabi rasmiy sayti

Mavzu : “Sonli va harfli ifodalar”
Dars taqsimoti :
1 Tashkiliy qism 5 daqiqa
2. O`tgan mavzuni so`rash 5 daqiqa
3. O`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa
4. Yangi mavzu bayoni 20 daqiqa
5. Yangi mavzuni mustahkamlash 6 daqiqa
6. Darsning yakuni.Uyga vazifa berish va baholash 4 daqiqa

Darsning texnologik xaritasi
Mavzu: “Sonli va harfli ifodalar”
Soatlar soni: 1 soat
Mavzuni qisqacha ta’rifi: O’tilgan mavzuni mustahkamlash, sonli va harfli ifodalar mavzusi yuzasidan tushuncha berish
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: Guruhlash metodi
Shakl: jamoa va kichik guruhlar bilan ishlash
Jihoz: darslik, doska va bo’r, tarqatma materiallar
Nazorat: og’zaki nazorat, savol-javob, kuzatish, o’z-o’zini nazorat qilish
Baholash: o’quvchilar 5 ballik reyting tizimi asosida baholanadi.
Darsning maqsadlari
Ta’limiy: Sonli va harfli ifodalar mavzusida yangi bilimlarni egallash, sonli va harfli ifodalarda misollar bilan mustahkamlash
Tarbiyaviy: mavzuni tushuntirish va mustahkamlash jarayonida o’quvchilarning hozirjavoblik, zukkolik, topqirlik fazilatlarini tarbiyalash
Rivojlantiruvchi: matematik topshiriqlarni bajarish orqali o’quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish
Kutilayotgan natija
O’qituvchidan:
Mavzuning barcha o’quvchilar tomonidan o’zlashtirilishiga erishish, o’quvchilarning harfli va sonli ifodalar haqidagi misol va masalalarni yechishni o’zlashtirishga darsga o’quvchilarning faol qatnashishiga erishish
O’quvchilardan:
Chiroyli, to’g’ri, xatosiz yozishga o’rganadi. Turli mashqlar yordamida sonli va harfli ifodalarni o’rganish malakalari takomillashadi
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi Bajariladigan ish mazmuni Metod Vaqt

1 – bosqich
Tashkiliy qism Salomlashish.O`quvchilarni darsga tayyorlab olish. Navbatchi hisoboti. She’rlar va maqollar aytish.
Savol – javob , suhbat , ko`rgazmalilik .

3 daqiqa
2 – bosqich
O`tgan mavzuni so`rash O`tilgan mavzu: ,,Natural sonlarni ayirish va uning xossalari“ mavzusini so`rash va nazorat qilish. Daftarlarni almashtirish. O`quvchilarni 4 guruhga bo`lish .
Savol – javob , suhbat .

5 daqiqa
3 – bosqich
O`tilgan mavzuni mustahkamlash . O`tilgan mavzuni ,, Qarmoq “ , ,,Pochtachi “ o`yinlari orqali mustahkamlash . Didaktik o`yin , musobaqa .

5 daqiqa
4 – bosqich
Yangi mavzu bayoni Yangi mavzu: “Sonli va harfli ifodalar”. Mavzu yuzasidan tushuntirish;
Darslikda 1-6-misol va masalalarni tushuntirish va
Guruhlar bilan birgalikda bajarish

Tushuntirish, ko`rgazmalilik , musobaqa, o`yin .

20 daqiqa
5 – bosqich
Yangi mavzuni mustahkamlash
Yangi mavzuni mustahkamlash uchun metod va texnologiyalardan foydalanish
“Zinama-zina” didaktik o`yini
7 daqiqa
6 – bosqich
Dars yakuni Uyga vazifa 7-8- misol va masalalar. Uy ishini tushuntirish. Guruh ishini, darsga faol qatnashgan o`quvchilar bilimini baholash.

Tushuntirish , nazorat
5 daqiqa
Darsning borishi:
1-bosqich. Tashkiliy qism:
O`quvchilarni darsga tayyorlab olish :
Salomlashish. Sinf tozaligini ko`zdan kechirish
O`qituvchi : Darsimiz qaysi dars ?
O`quvchilar : Matematika darsi.
O`qituvchi : Hamma darsga tayyormi ?
O`quvchilar : Tayyormiz.
O`quvchilar yaqinlashib kelayotgan davlat ramzlari bayroq va konstitutsiyamiz qachon qabul qilinganligi haqida ma’lumotlarni aytib o`tadilar.
Navbatchi hisoboti tinglanadi :
Bugun darsimizda 31 ta o`quvchi qatnashyapti. Shulardan 15 tasi qizlardir.O’lkamizda kuz faslining so’nggi oyi o’z jozibasini taratmoqda.
Ikkinchi navbatchi:
Sana, oy, yil haqida ma’lumot beradi. sinfimiz toza va ozoda .Gullarimizni yaxshi parvarish qilayapmiz
O`qituvchi : Barakalla,bugun navbatchilarimiz ishiga besh baho qo`yamiz.Ikki
navbatchiga “Eng dono” rasmlari beriladi.
2 – bosqich. O`tgan mavzuni so`rash
O`qituvchi : Qani bolajonlar , o`tgan darsimizda qaysi mavzuni o`tgan edik ?
O`quvchi : “Natural sonlarni ayirish va uning xossalari” . Uy ishi 18-19 – masala va misol berilgan edi .
O`qituvchi o`quvchilarni daftarlarida uy ishlarini kim yozib bajarib kelgan kelmaganliklarini bir nazorat qilib chiqadi , daftarlar almashtiriladi .
18- misol
1) 4487-923=3564
2) 3010-2318=692 3) 19334-15722=3612
19- masala
Kit akuladan 20 metr uzunroq. Agar kitning uzunligi 31 metr bo’lsa, akulaning uzunligini toping.
Yechish: 1) 31-20=11
Javob: akulaning uzunligi 11 metr.
Demak o’tgan darsimizni qisqacha takrorlab olamiz:

4-bosqich. Yangi mavzu bayoni:
O`qituvchi : Aziz o`quvchilar endi sizlar bilan yangi mavzuni o`rganishga kirishamiz.
Yangi mavzu: Sonli va harfli ifodalar
O`qituvchi : Bolajonlar, biz siz bilan sonli ifodalar ustida misol va masalalar yechishni o`rganib kelganmiz. Endi harfli ifodalar ham qatnashgan misollarni qaraymiz:
SONLI VA HARFLI IFODALAR
Sonli ifodalar
(280 – 120) + 60 yozuv sonlar, arifmetik amallar va qavslardan tuzilgan. Bunday yozuvlar sonli ifodalar deb ataladi.
Sonli ifodada amallar ko’rsatilgan tartibda bajarilsa, sonli ifodaning qiymati hosil bo’ladi. Yuqoridagi sonli ifodaning qiymati 460 ga teng.
1- misol. Ishchi 2 soat ishladi. U birinchi soatda 12 dona, ikkinchi soatda esa undan 6 dona ko‘p detal tayyorladi. Ishchi ikki soatda jami necha dona detal tayyorlagan?
Yechish. Masalani sonli ifoda tuzib yechamiz. Ishchi ikkinchi soatda 12 + 6 dona detal tayyorlagan.
Demak, u ikki soat ichida 12 + (12 + 6) dona detal tayyorlagan.
12 + (12 + 6 ) yozuv sonli ifodadir. Uning qiymati 30 ga teng. Demak, ishchi ikki soatda jami 30 ta detal tayyorlagan.
2- misol. Ishchi 2 soat ishladi. U birinchi soatda 12 dona, ikkinchi soatda esa undan 8 dona ko‘p detal tayyorladi. Ishchi ikki soatda jami necha dona detal tayyorlagan?
Yechish. Bu masalani yechish uchun 12 + (12 + 8) sonli ifodani hosil qilamiz. Bu ifodaning qiymati 32 ga teng. Demak, ishchi 2 soatda jami 32 dona detal tayyorlagan.
Harfli ifodalar
Yuqorida ko’rilgan ikki masala bir-biridan 6 sonini 8 soniga o’zgartirilgani bilan farq qiladi. Hargal bu masalalarni yangidan yechmaslik uchun, masaladan-masalaga o’zgarib borayotgan sonni m harfi bilan belgilaymiz. Unda bu ikki masala quyidagi yangi masalaga birlashadi:
3-misol. Ishchi 2 soat ishladi. U birinchi soatda 12 dona, ikkinchi soatda esa undan m dona ko‘p detal tayyorladi. Ishchi ikki soatda jami necha dona detal tayyorlagan?
Yechish. Bu masalani yechish uchun ham 1- misoldagidek ifoda tuzamiz:
12 + (12 + m).
Bu ifodada sonlar bilan bir qatorda m harfi ham qatnashyapti. m harfi o’rniga 6 sonini qo’ysak, 1-masala uchun tuzilgan sonli ifodani, 8 sonini qo’ysak, 2-masala uchun tuzilgan sonli ifodani hosil qilamiz. Bu sonli ifodalar qiymatini hisoblab mos ravishda 1- va 2-masala yechimlarini topamiz.
Son va harflar qatnashgan ifoda harfli yoki harfiy ifoda deb ataladi.

Harfli ifodadagi harf o’rniga turli sonlarni qo’yish mumkin. Bu sonlar harfning qiymatiari deb ataladi. Harf o’rniga son qo’yib hisoblaganda chiqqan natija harfli ifodaning qiymati deyiladi.
Dam olish daqiqasi 1) Nafas olishga doir mashqlar

Keyingi bosqich. Yangi mavzuni mustahkamlash :
1-topshiriq Sonli ifodalarni topish uchun darchalarni to’ldirish daftarda bajariladi

2-topshiriq b=20 bo’lganda, harfli ifodaning qiymatini aniqlang

3-topshiriq daftarda bajariladi:

O`qituvchi : Aziz o`quvchilar bugungi darsimizni tushundilaringizmi ?
O`quvchilar – ha :
O`qituvchi : Unda uyga vazifani belgilab olingizlar .
Uyga vazifa : 8-9– masala va misollar.

28-12=16 28-24=4 139-109=30 523-109=414
9-misol

(19-7*1)+(9*1-8)=12+1=13 (19-7*2)+9*2-8)=5+10=15
(5*1-3)+(8*1+16)=2+24=26 (5*2-3)+(8*2+16)=7+32=39
O`qituvchi: Sinfimizda faol qatnashgan o`quvchilariga rag`bat kartochkalati beriladi va ballar qo`yiladi.

Foydalanilgan adabiyotlar ro`yhati .
1) A . Yo . Yusupov ,, Matematika kechalari “ Toshkent . 1976 – yil
2) Bikboyeva N . U . Va boshqalar . ,, Boshlang`ich “ sinflarda matematika o`qitish metodikasi . Toshkent . ,, O`qituvchi “ 1996 – yil
3) Boltayev J . Qodirov B ,, Boshlang`ich sinflarda matematikadan sinfdan tashqari ishlar ,, Toshkent “ , ,, O`qituvchi “
4) Burxonov S., Xudoyorov O`., Norqulova Q., ,,Matematika “ 3-sinf. Toshkent ,, O`qituvchi “ 2012 – yil
5) Quchqarov A., Sariqova Sh., Usmonova P., Raxmonov U. “Matematika”.4-sinf. Toshkent. “O`qituvchi”. 2013-yil.
6) T . G`affarova ,, Boshlang`ich ta’limda zamonaviy pedagogik texnologiyalar” 2012 – yil
7) ,, Boshlang`ich ta’lim jurnali 2009 – yil aprel 4 – son
8) ,, Boshlang`ich ta’lim “ jurnali mart 3 son .

3-sinf matematikadan dars ishlanmalar 1-dars: 3-sinfda o‘tilgan materiallarni takrorlash va umumlashtirish Darsning maqsadi

2-topshiriqni guruhlarda bajariladi. Guruhlarga teng miqdorda misollar tarqatiladi.

756, 980, 302, 444, 271, 900, 1000.

Bu sonlarda nechta yuzlik, nechta o‘nlik va nechta birlik bor?

Bu sonlar ichida nechta qaysi biri katta, qaysi biri kichik?

Berilgan sonlarni dastlab o‘sish tartibida so‘ngra kamayish tartibida joylashtiring.

Berilgan sonlardagi har bir raqam nimani anglatadi? –kabi savollar beriladi. Savollarga berilgan javoblarni o‘qituvchi tomonidan tekshirib boriladi.

3-topshiriqni guruhlarda yuqoridagi topshiriq kabi bajariladi.

4-masala dastlab qisqa sharti yoziladi so‘ngra yechiladi.

7 ta ko‘ylak – 21 m,

  1. 21:7= 3 (m) bitta ko‘ylakka sarflangan mato.
  2. 9*3=27 (m) mato sarflandi.

Dam olish daqiqasi:

O‘qituvchi harakatli topshiriqlarni bajaradi vao‘quvchilar takrorlaydilar.

III. O‘tilgan mavzuni mustahkamlash:

Estafeta o‘yinidan foydalaniladi. Unda o‘qituvchi oldindan tayyorlab qo‘yilgan plakatlarga mavzuga oid misollar orqali o‘tkaziladi.

IV.Dars jarayonida faol qatnashgan o‘quvchilarni rag‘batlantirish va baholash.

O‘quvchiularga darsda va munozaralardagi ishtirokiga ko‘ra ball qo‘yib boriladi. Dars yakunida ballar umumlashtiriladi va natijalar e’lon qilinadi

V. Uyga vazifa.

O‘tilgan mavzu yuzasidan suhbat o‘tkazilib, darsga yakun yasaladi vauyga vazifani tushuntirib beriladi.

5- topshiriqdagi jadval tushuntirib beriladi.

Bo‘sh kataklar o‘rniga sonlarni qo‘yib jadvalni to‘ldiradi.

  1. 124+536=660 2) 337+x=897 3) x+200=100
  1. 578-263=315 2) x+440=248 3) 690-x=320

3-dars: Bir xonali songa ko‘paytirish yoki bo‘lishni o‘z ichiga olgan tarkibli masalalar. Tengsizliklarni tanlash usuli bilan yechish

Darsning maqsadi:

Ta’limiy: o‘quvchilarga tengsizliklarni tanlash usuli bilan yechishni tushuntirish, tarkibli masala yechish. TK1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; TK6: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuzish; FK1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish.

Tarbiyaviy: o‘quvchilarda kelajakka ishonch hissini uyg‘otish, kasbga yo‘llash. TK3: masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘rilay olish;

Rivojlantiruvchi: tasavvur ko‘nikmalarini rivojlantirish. FK2: o‘qituvchi bilan hamkorlikda masalaning yechimini topish rejasini tuza olish, tuzilgan reja asosida ishlay olish va o‘z faoliyatini to‘g‘rilab olish.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism.

II.O‘tilgan mavzuni mustahkamlash.

O‘tilgan mavzuni mustahkamlashda o‘quvchilarga sonlar beriladi va ulardan bu sonlarni xona qo‘shiluvchilariga ajratish talab etiladi.

846 = 800 + 40 + 6 5423 = 5000 + 400 + 20 + 3

2211 = 2000 + 200 + 10 + 1 6002 = 6000 + 2

4020 = 4000 + 20 5409 = 5000 + 400 + 9

III.Yangi mavzuning bayoni.

Yangi mavzu masala sharti bajarish jarayonida tushuntiriladi. 13- masala bilan tanishtiriladi. Masalada uchragan sonlarni yuzlik, o‘nlik va birliklarda ifodalanadi.

  1. O‘yinchoqlar do‘konida 849 ta archa o‘yinchog‘i sotildi. Bu necha yuzlik, o‘nlik va birliklardan iborat? O‘quvchilar 849 ni yuzlik, o‘nlik va birliklarga ajratadilar.
  1. Do‘konda 6 ta yuzlik va 8 ta o‘nlik archa o‘yincholari sotildi. Nechta o‘yinchoq sotilgan?

Har bir tengsizlikda a harfining qiymatini shunday tanlash kerakki, natijada tengsizlik to‘g‘ri bo‘lsin. Bunda tengsizlikni tanlash usuli bilan yechish tushuntiriladi.

200 – a > 198 bunda a ning mos qiymatlarini tanlanadi. Agar ixtiyoriy 15 sonini tanlab ko‘rsak, 200 – 15 = 185, 185 soni 198 dan katta bo‘la olmaydi. Demak, tanlagan sonimiz faqat “1” yoki “0” bo‘lishi mumkin.

200 – 1> 198 200 – 0 > 198

199 > 198 200 > 198

Qolgan tengsizliklarni qanoatlantiruvchi qiymatlar ham shu tariqa topiladi.
a ∙ 9 9 a = 80, a = 88, a = 96.. . 8 ga bo‘linadigan 96 dan katta sonlar.

80 : 8 > 9 88 : 8 > 9 96 : 8 > 9

10 > 9 11 > 9 12 > 9

15-misol. Misol doskada tushuntirish bilan bajariladi.

15 ∙ 4 + 4 ∙ 23 = 4 ∙ (15 + 23)= 4 ∙ 38 = 152

11 ∙ 9 – 32 : 4 = 99 – 8 = 91

84 : 3 – 36 : 3 = 28 – 12 = 16

46 : 2 + 51 : 3 = 23 + 17 = 40

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.

0 : 12 174 a = 0, a = 1, a = 2, a = 3, a = 4, a = 5.

3-sinf Matematikadan test savollari 3- chorak

a) km, m,dm b) minut,soat c)sekund,soat,kun,asr d) g, kg, sr, tonna e) kg,g1kg necha gramm?

a)l00g b)l000g c)100 kg d) l0g e) 10 kg

Ko’paytirishda hadlar nomia) qo’shiluvchi, qo’shiluvchi, yig’ mdi b) ko’paytuvchi,ko’paytuvchi,bo’linmac) bo’linuvchi,bo’luvchi,bo’linma d) kamayuvchi,ayriluvchi,ayirmae) ko’paytuvchi, ko’paytuvchi ,ko’paytma1 soat necha minut?

a)60 minut b) 80 minut c)160 minut d) l00minut e)60 sekund

Arab raqamlarini birinchi bo’ jib kim qo’llagan?a) Ibn Sino b) Beruniy c) Forobiy d) Al Xorazmiy e)Arximed

6.1 har qanday songa ko’paytirilsa…………

a) 0 hosil bo’ladi b) bo’linuvchining o’zi hosil bo’ladi c)shu sonning o’zi hosil bo’ladid) 1 hosil bo’ladi e) qo’shiluvchining o’zi hosil bo’ladi

7.O’tkir burchakni ta’riflang?

a) to’g’ri burchakdan katta burchak b) to’g’ri burchakdan kichik burchakc) to g ri burchakka teng burchak d) a va b javob to’g’rie) to’g’ri javob yo’q

8.O’tmas burchak qanday bilinadi?

a) to g ri burchakdan katta burchak b) to’g’ri burchakdan kichik burchakc) to’g’ri burchakka teng burchak d) a va b javob to’g’rie) to’g’ri javob yo’q

9.Teng tomonli uchburchakni ta’riflang

a) hamma tomonlari o’zaro teng bo’ladi b) faqat ikkita tomoni o’zaro teng bo’lsac) tomonlari turlicha bo’ ladi d) a va b javob to’g’rie) to’g’ri javob yo’qUchburchak qachon teng yonli deyiladi?a) hamma tomonlari teng bo’lsa b) ikkita tomoni o’zaro teng bo’lsa c) tomonlari turlicha bo’ lsad) a va b javob to’g’ri e) to’g’ri javob yo’q

11 . 1 000 sonida nechta yuzlik bor?

a) 20 b) 50 c) 30 d) 1 0 e) 401 sr necha kg?

a)l00kg b)200kg c)10 kg d) 500kg e)50 kg

372 sonida necha yuzlik necha o’nlik ,necha birlik bor?a) 7 yuzlik, 3o’nlik 2 birlik b) 2yuzlik, 7o’nlik , 3 birlik e) 3 yuzlik, 3o’nlik 2 birlikd) 3yuzlik, 7o’nlik , 2 birlik e) 7 yuzlik, 3o’nlik 1 birlikNoma’lum ko’paytuvchini topish uchun …a) ko’paytmani ma‘lum ko’paytuvchiga bo’lish kerak b) ko paytmani ma’lum ko paytuvchiga ko paytirish kerakc) ko’paytmani ma’lum ko’paytuvchiga qo’shish kerak d) a va b javob to’g’rie) to’g’ri javob yo’q340 -50 = ayirmani top.

a)3000 b)390 c) 290 d)200 e)190

16.Bozorga 360 kg sholg’om va 245 kg turp keltirildi. Bir kunda 457 kg sholg’om va turp sotil-di. Jami necha kg sholg’om va turp qoldi? a)150 kg b)148 kg c)160 kg d) 605 kg e) 610 kg

17.Ko’paytirishni bajaring: 450*2= a) 800 b)700 c)900 d) 452 e) 448 18.Amallar tartibini bajaring: 157+2*234= a) 500 b)566 c)595 d)393 e)395

19.Bo’lishda hadlar nomi?

824 sonida hammasi bo’lib nechta o’nlik bor?28 sonining 4 dan bir qismi ?Rim raqamida 9 sonini ko’rsating80 va 5 sonining ko’paytmasini toping.No’malum sonni toping? 920 — Z = 5 101 ta yashikka 9kg olma bor. 5 ta yashikka necha kg?

3-sinf Matematikadan test savollari 3- chorak

1.Qo’shishni bajaring: 454+324=

a) 778 b) 776 c)678 d)668 e)548

2.Ayirishni bajaring: 477- 352=

a)423 b)125 c) 128 d)97 e) 148

3.Ko’paytirishni bajaring: 250*3=

a)700 b)650 c)860 d) 750 e)850

4.Amallar tartibini bajaring:146+3*124= a)518 b)500 c)644 d)624 e) 288 5.Tenglamani yeching: X+132=186

a) 54 b)65 c)44 d)56 e) 45 1 qop guruch 60 kg. Birinchi va ikkinchi kuni 5 qopdan guruch sotildi. Ikki kunda necha kg guruch sotilgan? a)500 b)300 c)700 d) 600 e) 10 7.Minutlarda ifodalang: 2 soat 10 min= 1 soat 15 min= a)140 min, 70 min b)80 min, 90 min c)130 min, 75 mind) 130 min, 70 min e) 70 min, 75 min2 sutka necha soat?a) 40 soat b)35 soat c)48 soat d) 100 soat e) 120 soat Do’konga 120 kg konfet keltirildi. Ularning hammasi 6 kunda sotib bo’lindi. 1 kunda necha kilogramm konfet sotilgan?a) 20 b) 23 c)24 d) 25 e)120 Tomonlari 2 sm 5 mm va 4 sm 5 mm bo’lgan to’g’ri to’rtburchakning perimetrini toping.

a)2 4 sm b) 9 sm c)10 d) 15 e) 14

11.Og’irlik o’lchov birligini toping.

a) km, m,dm b) minut,soat c)sekund,soat,kun,asr d) g, kg, sr, tonna e) kg,g1kg necha gramm?

a)l00g b)l000g c)100 kg d) l0g e) 10 kg

Ko’paytirishda hadlar nomia) qo’shiluvchi, qo’shiluvchi, yig’ mdi b) ko’paytuvchi,ko’paytuvchi,bo’linmac) bo’linuvchi,bo’luvchi,bo’linma d) kamayuvchi,ayiruvchi,ayirmae) ko’paytuvchi, ko’paytuvchi ,ko’paytma1 soat necha minut?

a)60 minut b) 80 minut c)160 minut d) l00minut e)60 sekund

Arab raqamlarini birinchi bo’ jib kim qo’llagan?a) Ibn Sino b) Beruniy c) Forobiy d) Al Xorazmiy e)Arximed

16.1 har qanday songa ko’paytirilsa…………

a) 0 hosil bo’ladi b) bo’linuvchining o’zi hosil bo’ladi c)shu sonning o’zi hosil bo’ladid) 1 hosil bo’ladi e) qo’shiluvchining o’zi hosil bo’ladi

17.O’tkir burchakni ta’riflang?

a) to’g’ri burchakdan katta burchak b) to’g’ri burchakdan kichik burchakc) to g ri burchakka teng burchak d) a va b javob to’g’rie) to’g’ri javob yo’q

18.O’tmas burchak qanday bilinadi?

a) to g ri burchakdan katta burchak b) to’g’ri burchakdan kichik burchakc) to’g’ri burchakka teng burchak d) a va b javob to’g’rie) to’g’ri javob yo’q

19.Eng katta vaqt birligini ayting. 20.5ta bir raqami yordamida 21 sonini hosil qila olasizmi? 21.Bir oyda necha kun bor? 22.Kvadratning nechta tomoni bor? 23.Har qanday sonni nimaga bo’lsak, o’sha sonning o’zi chiqadi.

25.Matematikada nechta arifmetik amal bor?

3-sinf Matematika 4-chorak

1.To’qqiz yuz o’ttiz yetti qaysi javobda to’g’ri yozilgan?

a)739 b)937 c)903 d)973 e)977

2.Yulduzchalar o’rniga mos belgini qo’ying?

790 * 890; 307*317

a)6 b)3 c)7 d)5 e) 8

4.Eng kichik uch xonali son bilan eng katta ikki xonali sonning yig’indisini toping?

a)299 b)99 c)199 d)100 e)1

5.Agar yig’indidan qo’shiluvchilardan biri ayirilsa, nima hosil bo’ladi?

a)Ayiriluvchi b)Yig’indi c) bo’linuvchi

d)ikkinchi qo’shiluvchi e) ikkinchi ko’paytuvchi

6.Bir yilda necha sutka bor?

a)365,367 b)363,364 c)665,666 d)367,368 e) 365,366

7.Yig’indini bitta son bilan almashtiring? 700+90+6

a)679 b)976 c)669 d)796 e)997

8.Katakchalar o’rniga mos sonlarni qo’ying?

a)430 b)140 c)340 d)240 e)640

9.To’g’ri yechilgan misolni belgilang.

a)500-(340+160)=100 b)690+(470-260)=800 c)460+400-850=10

d)750-(50+650)=100 e) 500+(500-500)=0

10.O’ylangan songa 27 qo’shildi,70 hosil bo’ldi.O’ylangan sonni belgilang.

a)57 b)43 c)53 d)67 e)63

11.Misolga tog’ri javoblarini qo’ying? 560:8

a)70 b)60 c)50 d)80 e)40

12.10 ta gulga 800 so’m to’landi. 5 ta shunday gul necha so’m turadi?

a)480 b)80 c)400 d)200 e) 500

13.Onasi 48 yoshda, qizi undan 6 marta kichik. Qizi necha yoshda?

a)18 yoshda b)42 yoshda c) 10 yoshda

14.Maktab gulzorida 21 ta oq’uvchi ishladi. Gulzordan bir necha o’quvchi ketgandan keyin unda 16 o’quvchi qoldi. Gulzordan nechta oq’uvchi ketgan.

a)25 b)37 c)15 d)5 e)10

15.Rasmda nechta uchburchak tasvirlangan?

a)6ta b)8 ta c)9 ta d)4ta e)3 ta

Amallarni bajaring 64:4-91:7=

a)16 b)13 c)19 d)3 e)13

Misolni yech. 96:8=

a)10 b)12 c)14 d)16 e)18

18.To’g’ri to’trtburchakning yuzi 72kv.smga teng.

Agar uning eni 9 sm bo’lsa,bo’yi necha sm bo’ladi.

a)81sm b)9sm c)63sm d)8sm e)7sm.

20.Ustun shaklida bo’ling.876:6

21.Amallar tartibini bajaring. 4*238-146*6+2*324

Agar a=573,b=348 bo’lsa,a+b va a-b ifodalarning qiymatini toping.

23.1 kv dm=? kv sm

25.Ko’paytirish qanday tekshiriladi?

3-sinf Matematika 4-chorak

Test sinovi. II variant

1.Misolda qaysi javob tog’ri ekanligini belgilang? 340-234=

a)160 b)106 c)166 d)203 e)574

a)Ayirma b)Ayriluvchi c)ko’paytuvchi d)Bo’linma e)qo’shiluvchi

3.To’rt yuzlik uch o’nlik va sakkiz birlikdan iborat sonni belgilang?

a)834 b)438 c)878 d)483 e)384

4.Yig’indisi 1000 ga teng bo’lgan misolni belgilang.

a)850+50 b)140+770 c)550+550 d)460+540 e)640+460

5.Bo’sh katakchaga mos sonni qo’ying.67:9=7(_qold)

6.7 ga bo’lganda qoldiq 9 ga teng bo’lishi mumkinmi?

a)ha b)yo’q c)bilmayman d)teng bo’ladi e)hamma javob ham to’g’ri

7.Rasmda hammasi bo’lib nechta uchburchak bor?

a)3 ta b)4 ta c)6 ta d)5 ta e) 7 ta

8.X*9=72 tenglamaning to’g’ri yechimini belgilang.

a)80 b)9 c)7 d)5 e)8

9.Tenglamaning to’g’ri yechimini belgilang. X-200=730

a)530 b)470 c)930 d)900 e)500

10.Misollarni taqqoslang. 5x5x4*4x4x5

Do’stlaringiz bilan baham:

Ma’lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2023
ma’muriyatiga murojaat qiling